Úvod Novinky Fotogalerie Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
S podtitulem Nijak to neprožíváme, prostě jsme rádi občas spolu proběhl v Domě čtení dne 1. prosince 2011 večer nakladatelství, knihkupectví a kavárny Fra. Na večeru přečetli a promluvili zakladatel Fra a překladatel z francouzštiny Erik Lukavský, dramaturg Fra a básník Petr Borkovec a novinář a překladatel ze španělštiny a francouzštiny Petr Zavadil. Svou výtvarnou performance večer oživil Martin Kubát. Foto Ondřej Lipár.
Dva z nejvýznamnějších současných českých prozaiků se stali patrony Domu čtení pro rok 2012. Radka Denemarková držitelka tří cen Magnesia litera za prózu, překlad a za publicistiku bude četla z letos vydané knihy Kobold aneb Přebytky něhy. Tomáš Zmeškal získal Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Evropské Unie za literaturu za román Milostný dopis klínovým písmem a je též autorem románu Životopis černobílého jehněte či řady povídek. Oslava to byla velká, Dům čtení praskal ve švech. Foto Jitka Rybková.
Spisovatelka Iva Procházková představila svoji novou knihu, která vypráví o statečnosti, odpovědnosti a o první lásce, jedním slovem o dospívání. Čtivá, zábavná a dojemná a přitom nesentimentální. Paní Procházková v Domě čtení četla s vervou a její vystoupení se jí i čtenářům líbilo. Tak brzy na shledanou. Foto Jitka Kolářová.
Sobotní odpoledne 19. listopadu 2011 patřilo Literárně-kulturnímu časopisu H_aluze. Návštěvníci se seznámili nejen se strukturou a obsahem tohoto periodika, ale představeni jim byli autoři knižní edice, která společně s časopisem vychází. Během odpoledne proběhl křest sbírky Žanety Lichtenbergové Ptáci vykolejili z brázd. Na závěr se publikum zapojilo do tvůrčé činnosti a v rámci (typo)grafického workshopu Miloše Makovského, si vytvořilo vlastní knižní publikaci. Fotografie Josef Straka.
V páteční podvečer 11. října 2011 se uskutečnil v rámci festivalu Den poezie Multikulturní večer. Představila se na něm literatura v českém prostředí menšinová, nikoli však nezajímavá. Prvním z vystupujících byl lužickosrbský básník Tomasz Nawka, který krom čtení posluchače překvapil hrou na dudy. Při jeho vystoupení sekundovali propagátoři lužickosrbské kultury Radek Čermák, Lukáš Novosad a Milan Hrabal, který je autorem Nawkových překladů. Následovalo autorské čtení romského básníka a spisovatele Emila Ciny, ten se představil v obou svých autorských polohách, tedy jak jako básník, tak jako prozaik. Poté vystoupili František Kostlán a Marwan Al-Solaiman, kteří nejen přednesli své texty, ale rovněž zahráli. Pan Kostlán na kytaru, pan Al-Solaiman na loutnu. V závěru večera proběhla debata s Miroslavem Brožem na téma vzestup extremistických tendencí (nejen) v severních Čechách. Fotografie Tomáš Čada.
V úterý 4. října 2011 zahájili generální ředitel Pražské plynárenské, a.s. Milan Fafejta, ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda výstavu ke 120. narozeninám Městské knihovny v Praze, která proběhla v Galerii Smečky do 19. listopadu. Hudbou slavnostní chvíli doprovodila harfenistka Martina Fryčová. Fotila Irena Šormová.
V sobotu 1. října 2011 proběhla literární procházka po vršovické periferii. Průvodci na ní byli knihovníci Domu čtení Josef Straka a Tomáš Čada. Jako host se procházky zúčastnil pražský básník a překladatel Vít Janota, který ji obohatil svými autorskými texty. Putování po známých i neznámých vršovických zákoutích obohatil erudovaný výklad Josefa Straky. Procházka se setkala s příznivým čtenářským ohlasem. Fotografie Tomáš Čada.
V pondělí 26. září na všech trasách metra od 10:00 do 23:00 zpříjemňovali herci pražanům cestu hlasitým čtením ze knih speciálně vybraných pro každou linku metra. Na „áčku“ zazněly třeba Šakalí léta Petra Šabacha, „béčkem“ zas cestoval Jirotkův Saturnin nebo Rudišovo Nebe pod Berlínem a lidé cestující „céčkem“ si mohli poslechnout například kousky z Pole a palisády M. Urbana a další ukázky. Akce se konala jako první z řady plánovaných podzimních aktivit projektu Praha – město literatury. Podívejte se na video ze čtení na you tube!
V sobotu 24. září se naše pobočka Záhřebská spolu s knihovnou v Dejvicích a Domem čtení účastnila akce, kterou pořádala iniciativa Auto*mat. Do mimořádně otevřené knihovny přišlo více než 80 lidí. Fotila Hana Vališová.
Dveře Ústřední knihovny a pobočky Dejvice byly o Pražské muzejní noci 2011 otevřené a návštěvníky vítali bdělí knihovníci. V Ústřední knihovně jste mohli navštívit dvě výstavy (Co jsme se nadrobili a Knihovna v komiksu), vyrobit si knížku a pokochat se podivuhodných představení spolku Vy;. V Dejvicích byl nachystán program pro děti a kdokoliv se mohl vyptat kihovníků na cokoliv, na co obvykle není v běžném provozu čas. V obou knihovnách se půjčovaly a vracely knihy a že se našlo hodně půlnočních čtenářů! Fotila Irena Šormová.
Do Kouzelného světa pohádek vstoupilo 109 dětí od miminek až po náctileté a 67 dospělých. Každý dostal pohádkový průkaz, s kterým obešel všechny soutěže.Děti např. bojovaly s drakem, u Popelky přebíraly hrách s fazolemi, u vodníka chytaly myši, bloudily po Budulínkově cestě a nechyběl ani Večerníček. Fotila Irena Šormová.
Ve středu 8. 6. 2011 se studenti Taneční konzervatoře Praha setkali s autorem nové, zajímavé knihy Kryštofův vzdušný zámek, Ladislavem Karpianem. Napínavý fantastický příběh o snílkovi Kryštofovi představila v několika obrazech skupina mladých herců. Fotila Irena Šormová.
Setkání úspěšných účastníků celoroční hry na podporu čtenářství, Písmenková polévka, se konalo 8. 6. 2011. Ti, kdo vytrvale po celý rok četli, luštili a vyráběli své vlastní originální knížky navštívili ještě společně tři kouzelná království (zmrzlinové, bublinkové a království pohádkových knížek) a pak už je čekala odměna od nakladatelství Meander a MKP. Jejich dílka budou o prázdninách vystavena v části knihovny pro děti. Fotila Irena Šormová.
Ve čtvrtek 12. května 2011 proběhla konference pod názvem Praha – město literatury. Konferenci společně pořádaly Česká centra, Hlavní město Praha a Městská knihovna v Praze pod záštitou primátora Hlavního města Prahy Bohuslava Svobody. Jejím cílem bylo seznámit odbornou veřejnost s hlavními myšlenkami projektu, představit chystanou publikaci a přivézt do Prahy inspiraci ze zahraničí. Konference se účastnili Bohuslav Svoboda, primátor Hlavního města Prahy, Michael Pospíšil, generální ředitel Českých center, Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze, literární kritik Pavel Mandys, S. Bousset (Passa Porta Brussels), S. Dogliani (Bow Idea Stores), J. Alger (Dublin Unseco City of Literature) a L. Fannin (Edinburgh UNESCO City of Literature). Fotila Irena Šormová.
Slavnostní a snad i trochu zábavný večer věnovaný detektivkám, audioknihám a hlavně čtenářům. Hosté Inna Rottová, Jiří Ornest, Juan Zamora a Aleš Kolodrubec vyprávěli o svých detektivních láskách. Fotila Irena Šormová.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1