Úvod Novinky Fotogalerie Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
Tradiční pořad o knihách, tentokrát nahlédl téma z jiného úhlu pohledu. Povídali jsme si o nových podobách propagace knižních publikací. Reklamní spoty, netradičně pojatá autorská čtení, ale i samolepky v metru, to je současná prezentace literárního díla.
Nelze jen vychvalovat období 1. republiky a zamítat následující období. Ač naší módě v nedávné minulosti chyběla svoboda životního výrazu, tvůrčí jistota a spojení s výrobou, prokázala své pevné kořeny. Našla se plně po roce 1989? Přednášela PhDr. Helena Jarošová, přední teoretička módy.
Již třetí večer představil nadějné české autory, tentokrát přijeli hosté z daleka. Pozvání přijali: Brněnský básník Robert Janás, autor sbírek Modrá mlha a Smaragdové lampy. Básník Jan Delong, pořadatel literárních večerů v Třinci. Ondřej Hložek žijící v Opavě, autor sbírky Tížiny. A Helena Čubová, pocházející z Nejdku u Karlových Varů, žije, tvoří a organizuje kulturní dění v Praze. Na závěr večera dernisáž panelů s básnickými texty Jaromíra Typlta za účasti autora.
Busking je umělecké pouliční vystoupení. Je to klasické „hraní do klobouku“, ale busker může stejně tak číst básně, dělat pantomimu, malovat nebo předvádět artistické vystoupení. Pouliční umění může města oživovat, dodávat jim atmosféru a zpříjemňovat pobyt v ulicích, stejně tak ale může být otravné, nevkusné a kýčovité. Zkusili jsme se dobrat toho, co busking městům přináší, zda je žádoucí, a pokud ano, tak v jaké podobě. Hosté: Dalibor Zíta (Buskerville), Vítek Eliáš a zástupci hudební skupiny HFD.
Po vystoupení anglofonních autorů se v Domě čtení představili spisovatelé a básníci, jejichž rodnou řečí je španělština, ale trvale žijí v Praze. Na večer byli pozváni dramaturg a prozaik David Llorente, básnířka Elena Buixaderas ad. Večerem provázel chilský prozaik Jorge Zuniga Pavlov, jehož texty v podání prozaika Petra Pazdery Payna také zazní.
Festival navazoval na loňský úspěšný Festival autorského čtení. Od 12:00 do 20:00 v atriu vystavovali své výrobky, předměty a doplňky tvůrci současného alternativního designu, šperku, nezávislé módy a oděvu. V šestnáct hodin vystoupili členové básnické skupiny Fantasía: Adam Borzič, Kamil Bouška a Petr Řehák společně s performerkou Darinou Alster s (básnickou) performancí Řekněme Život! a v sedmnáct hodin četla jedna z vystavujících šperkařek, básnířka Marie Štastná. Večer návštěvníky potěšila netradiční módní přehlídka a úplně ke konci, při setmění, chilloutový DJ set DJ Funkensteina a DJ Jana B. Kurátorem celého festivalu byl šperkař a výtvarník Hanuš Lamr. Foto Lenka Hanzlíková, Jitka Roškotová, Jitka Rybková a Tomáš Čada.
28. 6. 2012 se v pobočce Lužiny rozloučili čtenáři a přátelé knihovny s prostorami , které jim sloužily od r. 1991. Obchodní centrum „Unimarket“, ve kterém knihovna sídlí, projde dlouhodobou rekonstrukcí. Celé odpoledne se bavily děti při hrách a soutěžích, představení loutkového i „živého“ divadla, dospělí si poslechli písničky pro mladé i dříve narozené. Ovace sklidil soubor Vy-pro-mi-po ze Zličína za zdařilou inscenaci na motivy příběhů Adrianna Molea. K příjemné atmosféře přispěly i voňavé perníčky z Perníkové apatyky a odnést s sebou si mohli návštěvníci i šperky z přírodních a klasických materiálů. Čtenářům a knihovníkům přejeme šťastný návrat do pobočky v novém. Fotila Jana Hradilíková.
Muzejní noc se konala v Ústřední knihovně v noci ze soboty 9. června na neděli 10. června od 19:00 hodin do 01:00 hodiny. Po artotéce a pragensiích představila knihovna další své specializované oddělení, a to Hudební oddělení. Kromě výstavy fondů hudebního oddělení bylo možné hudbu poslouchat v celé knihovně. Návštěvníkům sloužilo několik poslechových míst, kde si mohli vychutnat skladby, které pro ně hudební oddělení vybralo a které doplnilo celou výstavu. Hudba zněla i „naživo“. Čas od času návštěvníky překvapilo živé vystoupení mladých studentů hudby, kteří sáhnou po klasickém i lidovém repertoáru. Nechyběl ani oblíbený vý; s představením Superknihovnice: Zrození. Fotila Irena Šormová.
Stejně jako vloni byl program Muzejní noci v Dejvicích zaměřen především na dětské návštěvníky. Knihovníci z NTK, kde sídlí naše pobočka, se celé odpoledne připravovali na svou muzejní noc, budovou zněly vášnivé rytmy, tu bubnů, tu klasiky a později k večeru se vestibul zaplnil návštěvníky, kteří se těšili na laserovou show, zajímavé chemické pokusy či tajemnou badatelnu. Fotila Irena Šormová.
Na pirátskou dráhu se při oslavě Mezinárodního dne dětí v Ústřední knihovně vydalo přes dvacet malých školáků i předškoláků. Přečetli jsme si strašidelnou legendu o zubech kapitána Krákory, rozpoutali pravou námořní bitvu, vyrobili pirátské klobouky a nechyběla ani dobrodružná honba za pokladem.
Díky finančnímu přispění Městské části Praha 6 v rámci projektu Dětské čtenářství jsme mohli přivítat a poslouchat paní Ivu Procházkovou. Fotila Irena Šormová.
Dejvický Kulaťák ožil zase na čtyři dny dětmi, které se přišly pobavit na přehlídku sdružení a organizací věnujících se volnému času dětí – Bambiriádu. Nechyběl ani bibliobus Městské knihovny v Praze, který přivezl Pohádkový labyrint, pohádku z ptačí budky a Den pro výměnu knih.
Svět knihy 2012 byl ve znamení komiksu. K bublinkovému tématu se přiklonila i Městská knihovna v Praze, jejíž bubblebus parkoval před Průmyslovým palácem. V sále Rosteme s knihou pak proběhla světová premiéra divadelního představení s komiksovými prvky Superknihovnice: Zrození v podání knihovnického divadelního spolku Vý; (čti Výstředník). Foto Lenka Hanzlíková a Veronika Chruščová.
Autorské čtení Radka Malého, držitele ceny Magnesia Litera za sbírku Větrní a autora řady dětských publikací, a jeho studentů ze semináře tvůrčího psaní pro děti. Za knížku Listonoš vítr získal Cenu Magnesia Litera 2012 v kategorii literatura pro děti a mládež. Foto Tomáš Čada.
Autorské čtení přední české prozaičky, autorky románů Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha, knihy pro děti Kiko a tajemství papírového motýla a básnické sbírky Zatýkání větru. Markéta Pilátová je hispanistka, která též pobývala v českých komunitách v Jižní Americe. Foto Tomáš Čada.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1