Úvod Novinky Fotogalerie Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
Pohádková kaše a pytel plný dobrodružství – to byla Noc s Andersenem v Ústřední knihovně. Kvízy, hádanky a příběhy si děti náležitě užily. Pohádku Hanse Christiana jim přečetla sama konzulka Dánského království v ČR paní Lise Schouboe.
Patron Domu čtení Tomáš Zmeškal diskutoval o povaze dnešní české společnosti, o české identitě a problémech, které se nás dotýkají. Diskuzí bylo pro tento rok slavnostně otevřeno venkovní atrium. Foto Tomáš Čada.
Setkání tří autorů velmi různých a osobitých poetik. Básnířka a prozaička Sylva Fischerová patří mezi renomované české autorky, Ivanu Myškovou možná někteří znají jako redaktorku Českého rozhlasu 3, ale je též velmi nadějná prozaička a básník Viktor Špaček, který minulý rok vydal velmi ceněnou druhou sbírku Co drží Nizozemí, dokazuje i v nových textech, že si pozornost kritiků i čtenářské obce nezasloužil náhodou. Foto Tomáš Čada.
Ve čtvrtek 5. dubna se ve velkém sále Ústřední knihovně konalo autorské čtení a diskuse s nositelkou Nobelovy ceny za literaturu – Hertou Müllerovou. Moderoval Petr Fischer, vedoucí kulturní redakce České televize. Akce proběhla ve spolupráci Nakladatelství Mladá fronta a. s., Goethe-Institutu Praha a Městské knihovny v Praze. Foto: Martin Mařák.
Zábavná a inspirativní prezentace knih nakladatelství Keltner Publishing v podání herečky Marthy Issové. Fotila Irena Šormová.
Bývalý vysoký důstojník Veřejné bezpečnosti zodpovědný za zásah na Národní třídě nyní chovatel králíků svede boj o interpretaci Československých dějin se současnými chovateli holubů. Vystoupil Karel Gott, Václav Havel a další prezidenti, kteří udělili několik poct a mnoho dalšího. Snímek v roce 2011 získal Cenu Andreje Stankoviče. Komentovaná projekce s naprosto nezbytnou diskuzí. Hosty večera byli Martin Kohout (režisér), Jiří Forejt (producent) a Václav Bělohradský (filozof). Foto Josef Straka.
Václav Fikrle a Jan Paulík, Hudebně poetické duo – poezie s kytarou. Podvečerní hudebně poetický recitál, vybrané básně 20. století za doprovodu kytary. Zazněly sólové kytarové skladby i povídání o prezentovaných básních a kráse poezie i hudby. Foto Tomáš Čada.
Čtení z nové knihy Jana Pavla spojené s multimediálním průřezem z celé jeho dosavadní tvorby. Spoluúčinkoval herec a muzikant Jakub Žalud. Foto Zuzana Pavlová.
Komponovaný večer, který vám vůbec poprvé přinesl propojení autorských dokumentů s autorským čtením. Martin Langer se scénáristicky a režijně podílel na cyklech České televize, např. „Čtenářský deník“ či na dokumentu „35 % pod nulou“. Posledním počinem je portrét tří generací básníků, kteří se existenčně i umělecky vyrovnávají s přítomnou dobou. Ve filmech uvidíte: Víta Kremličku, Pavla Kolmačku, Bohumilu Grögerovou a Jaromíra Typlta. Hostem večera byl Jaromír Typlt. Foto Tomáš Čada.
V rámci Maratonu čtení a díky podpoře SKIPu četl své zatím nezveřejněné texty přední český prozaik Ivan Klíma. Fotila Irena Šormová.
Autorské čtení básníků a básnířek narozených v 80. letech. Na večeru, který byl upomínkou oslavy světového dne poezie, vystoupili Lucie Hyblerová, Janele z Liků, Olga Peková, Ondřej Lipár a Jonáš Zbořil. Foto Josef Straka.
Libor Šulák z centra Lotus vás seznámil s buddhistickým náboženstvím. Po přednášce následovala diskuze a krátká meditace. Foto Josef Straka.
Prozaický a básnický večer představil čtveřici anglofonních pražských a slovenských autorů – Louise Armanda, Thora Garciu, Kena Nashe a Michala Rehúše. Kromě nadhledu, rozhledu a neotřelých postupů je to v případě anglicky píšící trojice také spojení s londýnským Equus Pressem, pražským nakladatelstvím Litteraria Pragensia a publikace v mezinárodně vycházející revue pro literaturu a výtvarné umění VLAK. Foto Josef Straka.
Křtu nového vydání knihy Údolí včel a zároveň prvního svazku edice Plus nakladatelství Albatros se kromě Vladimíra Körnera, Jana Kačera, Igora Bareše a Jana Potměšila účastnil i ředitel MKP Tomáš Řehák. Fotila Irena Šormová.
V Domě čtení četla nizozemská básnířka Hagar Peeters, autorka pěti básnických knih, jejíž text vyšel v antologii moderní nizozemské poezie „V Nizozemsku už nechci žít“. Celý večer moderovala překladatelka Jana Pellarová. Texty Hagar Peeters zazněly v češtině a nizozemštině. O překlady se postarala Veronika ter Harmsel Havlíková. Druhým autorem večera byl básník a knihovník Josef Straka. Akci organizoval festival City2Cities, Společnost pro nizozemskou a vlámskou kulturu Ne-Be a Dům čtení Městské knihovny v Praze. Foto Tomáš Čada.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1