Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
Nové duchovní směry – Ivan O. Štampach
O novém dění na náboženské scéně bude hovořil filozof, teolog a český religionista Ivan O. Štampach. Večer byl realizován v rámci cyklu Duchovní tradice světa. Foto Josef Straka a Tomáš Čada.
Linda Štucbartová: Velvyslanci i bez diplomatického pasu
Během večera byla představena stejnojmenná kniha. Jedná se o 21 rozhovorů s osobnostmi, které proslavily naši zemi v zahraničí, jako jsou například: Petra Procházková, Pavel Telička, Šimon Pánek, Dana Bérová, Ladislav Špaček, Tomio Okamura, Tomáš Sedláček ad. Foto Tomáš Kohl.
Vernisáž dvou panelů s texty básníka Jaromíra Typlta
Jaromír Typlt nainstaloval a posléze přečetl texty, které na půl roku zapůjčil Domu čtení. Vernisáž Doprovodila živá hudba. Na lesní roh zahrál Petr Cigler. Večerem provázel Martin Smolka. Foto Tereza Fantlová.
Autorské čtení předních českých básníků
Představili se Ewald Murrer ( mj. Zápisník pana Pinkeho či Nouzové zastavení času) a Róbert Gál, autor několika knížek aforismů (Epigraffiti, Znaky a príznaky, Manipulzácie) a experimentálních próz Na křídlech a Agnomie. Nedorazil Vít Kremlička. Foto Veronika Karlíková.
Chladný sever – večer skandinávské literatury
V tomto pořadu vystoupili přední překladatelé skandinávských literatur: Robert Novotný, překladatel z dánštiny, Jaroslava Vrbová, z norštiny, Zbyněk Černík, ze švédštiny a Vladimír Piskoř, z finštiny. Každý z nich představil čtyři své překlady a pohovořil o nich. Foto Tomáš Čada.
Simona Wagnerová: Špicberský deník neposedné maminky
Čtení pro malé dobrodruhy z cestopisné knížky Simony Wagnerové. Kdo by aspoň na chvíli nechtěl do království ledu, kde vás může potkat legrační sob, ale i lední medvěd. A ten není takový kamarád, jak by se mohlo na první pohled zdát. Promítaly se i fotografie přímo ze Špicberk. Foto Tomáš Čada a Josef Straka.
Chvála detektivky
Setkání se třemi osobnostmi, které detektivkou žijí. Spisovatelka Inna Rottová pokřtila svou nejnovější knihu Krásná netykavka a vyprávěla o historii detektivního příběhu. Aleš Kolodrubec z České společnosti Sherlocka Holmese popsal nejslavnějšího detektiva, ano – překvapivě Sharlocka Holmese, jako obyčejného člověka a přidal i zajímavosti z jeho osobního života. Juan Zamora ze Společnosti Agathy Christie nám to samé řekl o Herculu Poirotovi. Foto Josef Straka.
Autorské čtení Jaroslava Balvína
Uvedení nové knihy Jaroslava Balvína ml. Lásko, teď!, kterou vydal ve svém nakladatelství Zdenko Pavelka. Večerem provázel redaktor Salonu Štěpán Kučera, na harmoniku zahrála a zazpívala Hana Lundiaková. Jako host křtu dorazil Vladimír Páral. Foto Tomáš Čada.
17.00 ČTI+ (prezentace výjimečné knižní edice pro rozvoj dětského čtenářství)
Zástupci nakladatelství Fraus představili svou knižní edici Čti+, která rozvíjí čtenářskou gramotnost a čtenářské dovednosti dětí. Vhodná jak pro chytré děti, pro rodiče, tak pro učitele. Foto Josef Straka.
Prababiččin klobouk
Autorka dětských knih Kamila Míková přečetla dětem i dospělým ze své nové knihy, která byla v Domě čtení zároveň i pokřtěná. Kniha vypráví příběh o desetileté dívce Emě, která má velké sny a ty si uskutečňuje pomocí fantazie. Čtení doprovodilo i hudební vystoupení. Foto Tomáš Čada.
Večer nakladatelství, knihkupectví a kavárny Fra
S podtitulem Nijak to neprožíváme, prostě jsme rádi občas spolu proběhl v Domě čtení dne 1. prosince 2011 večer nakladatelství, knihkupectví a kavárny Fra. Na večeru přečetli a promluvili zakladatel Fra a překladatel z francouzštiny Erik Lukavský, dramaturg Fra a básník Petr Borkovec a novinář a překladatel ze španělštiny a francouzštiny Petr Zavadil. Svou výtvarnou performance večer oživil Martin Kubát. Foto Ondřej Lipár.
Autorské čtení Radky Denemarkové a Tomáše Zmeškala
Dva z nejvýznamnějších současných českých prozaiků se stali patrony Domu čtení pro rok 2012. Radka Denemarková držitelka tří cen Magnesia litera za prózu, překlad a za publicistiku bude četla z letos vydané knihy Kobold aneb Přebytky něhy. Tomáš Zmeškal získal Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Evropské Unie za literaturu za román Milostný dopis klínovým písmem a je též autorem románu Životopis černobílého jehněte či řady povídek. Oslava to byla velká, Dům čtení praskal ve švech. Foto Jitka Rybková.
Iva procházková – Uzly a pomeranče
Spisovatelka Iva Procházková představila svoji novou knihu, která vypráví o statečnosti, odpovědnosti a o první lásce, jedním slovem o dospívání. Čtivá, zábavná a dojemná a přitom nesentimentální. Paní Procházková v Domě čtení četla s vervou a její vystoupení se jí i čtenářům líbilo. Tak brzy na shledanou. Foto Jitka Kolářová.
H_aluze v Domě čtení
Sobotní odpoledne 19. listopadu 2011 patřilo Literárně-kulturnímu časopisu H_aluze. Návštěvníci se seznámili nejen se strukturou a obsahem tohoto periodika, ale představeni jim byli autoři knižní edice, která společně s časopisem vychází. Během odpoledne proběhl křest sbírky Žanety Lichtenbergové Ptáci vykolejili z brázd. Na závěr se publikum zapojilo do tvůrčé činnosti a v rámci (typo)grafického workshopu Miloše Makovského, si vytvořilo vlastní knižní publikaci. Fotografie Josef Straka.
Multikulturní večer
V páteční podvečer 11. října 2011 se uskutečnil v rámci festivalu Den poezie Multikulturní večer. Představila se na něm literatura v českém prostředí menšinová, nikoli však nezajímavá. Prvním z vystupujících byl lužickosrbský básník Tomasz Nawka, který krom čtení posluchače překvapil hrou na dudy. Při jeho vystoupení sekundovali propagátoři lužickosrbské kultury Radek Čermák, Lukáš Novosad a Milan Hrabal, který je autorem Nawkových překladů. Následovalo autorské čtení romského básníka a spisovatele Emila Ciny, ten se představil v obou svých autorských polohách, tedy jak jako básník, tak jako prozaik. Poté vystoupili František Kostlán a Marwan Al-Solaiman, kteří nejen přednesli své texty, ale rovněž zahráli. Pan Kostlán na kytaru, pan Al-Solaiman na loutnu. V závěru večera proběhla debata s Miroslavem Brožem na téma vzestup extremistických tendencí (nejen) v severních Čechách. Fotografie Tomáš Čada.