Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
O české identitě a společnosti
Patron Domu čtení Tomáš Zmeškal diskutoval o povaze dnešní české společnosti, o české identitě a problémech, které se nás dotýkají. Diskuzí bylo pro tento rok slavnostně otevřeno venkovní atrium. Foto Tomáš Čada.
Autorské čtení Sylvy Fischerové, Ivany Myškové a Viktora Špačka
Setkání tří autorů velmi různých a osobitých poetik. Básnířka a prozaička Sylva Fischerová patří mezi renomované české autorky, Ivanu Myškovou možná někteří znají jako redaktorku Českého rozhlasu 3, ale je též velmi nadějná prozaička a básník Viktor Špaček, který minulý rok vydal velmi ceněnou druhou sbírku Co drží Nizozemí, dokazuje i v nových textech, že si pozornost kritiků i čtenářské obce nezasloužil náhodou. Foto Tomáš Čada.
Méďa Tulák: O perníkové chaloupce
Méďa Tulák bloudil v kouzelném lese, až uviděl světýlko a ucítil vůni perníku. Co myslíte, kdo v takové chaloupce bydlí? A můžete mít takovou chaloupku i doma? Méďa Tulák je pravidelný pořad pro děti a jejich rodiče. Foto Tomáš Čada.
Poezie s kytarou
Václav Fikrle a Jan Paulík, Hudebně poetické duo – poezie s kytarou. Podvečerní hudebně poetický recitál, vybrané básně 20. století za doprovodu kytary. Zazněly sólové kytarové skladby i povídání o prezentovaných básních a kráse poezie i hudby. Foto Tomáš Čada.
Jan Pavel: Proč blijou sloni
Čtení z nové knihy Jana Pavla spojené s multimediálním průřezem z celé jeho dosavadní tvorby. Spoluúčinkoval herec a muzikant Jakub Žalud. Foto Zuzana Pavlová.
Martin Langer: Literáti před kamerou
Komponovaný večer, který vám vůbec poprvé přinesl propojení autorských dokumentů s autorským čtením. Martin Langer se scénáristicky a režijně podílel na cyklech České televize, např. „Čtenářský deník“ či na dokumentu „35 % pod nulou“. Posledním počinem je portrét tří generací básníků, kteří se existenčně i umělecky vyrovnávají s přítomnou dobou. Ve filmech uvidíte: Víta Kremličku, Pavla Kolmačku, Bohumilu Grögerovou a Jaromíra Typlta. Hostem večera byl Jaromír Typlt. Foto Tomáš Čada.
Světový den poezie v Domě čtení
Autorské čtení básníků a básnířek narozených v 80. letech. Na večeru, který byl upomínkou oslavy světového dne poezie, vystoupili Lucie Hyblerová, Janele z Liků, Olga Peková, Ondřej Lipár a Jonáš Zbořil. Foto Josef Straka.
Večer nakladatelství Litteraria Pragensia a časopisu VLAK
Prozaický a básnický večer představil čtveřici anglofonních pražských a slovenských autorů – Louise Armanda, Thora Garciu, Kena Nashe a Michala Rehúše. Kromě nadhledu, rozhledu a neotřelých postupů je to v případě anglicky píšící trojice také spojení s londýnským Equus Pressem, pražským nakladatelstvím Litteraria Pragensia a publikace v mezinárodně vycházející revue pro literaturu a výtvarné umění VLAK. Foto Josef Straka.
Autorské čtení nizozemské básnířky Hagar Peeters
V Domě čtení četla nizozemská básnířka Hagar Peeters, autorka pěti básnických knih, jejíž text vyšel v antologii moderní nizozemské poezie „V Nizozemsku už nechci žít“. Celý večer moderovala překladatelka Jana Pellarová. Texty Hagar Peeters zazněly v češtině a nizozemštině. O překlady se postarala Veronika ter Harmsel Havlíková. Druhým autorem večera byl básník a knihovník Josef Straka. Akci organizoval festival City2Cities, Společnost pro nizozemskou a vlámskou kulturu Ne-Be a Dům čtení Městské knihovny v Praze. Foto Tomáš Čada.
Čtení britského prozaika Stephana Weekse
Anglický spisovatel a režisér Stephen Weeks představil román Daniela za přítomnosti tlumočníka.Z eského vydání četl Pavel Nový. Foto Tomáš Čada.
Karel Rada a Milena Dolečková v Domě čtení
Karel Rada přečetl ze své prózy Kluci, kde jste? a přidal pár textů navrch. Milena Dolečková představila soubor „snových textů“ s názvem Terapeutické zátarasy. Uvedeno bylo i několik ukázek z poezie předčasně zesnulé básnířky Ivety Pokorné (k 10. výročí jejího úmrtí a k 35. výročí jejího narození). Foto Tomáš Čada.
Rumunský večer
Znáte Rumunsko? Víte, že rumunská literatura je na světové úrovni? Víte že hlavním hostem veletrhu a festivalu Svět knihy Praha 2012 bude právě Rumunsko? Chcete mít informační náskok? O Rumunsku a rumunské literatuře hovořili hosté z Rumunského kulturního institutu v Praze. V průběhu večera zazněly i ukázky z posledních překladů rumunské literatury do češtiny.
Autorské čtení Martina Ryšavého
Autorské čtení jednoho z nejpřednějších českých prozaiků současnosti, autora dvojdílného románu Cesty na Sibiř, románu Vrač, novely Lesní chodci a zatím poslední knihy Stanice Čtyřsloupový ostrov. Martin Ryšavý je držitelem dvou Cen Magnesia Litera a Ceny Josefa Škvoreckého. Natočil též deset filmových dokumentů, především z oblasti Sibiře. Například Afoňka už nechce pást soby či Medvědí ostrovy. Foto Tereza Fantlová.
Předání kroniky Prahy 10 Domu čtení a setkání s archivářem Michalem Ezechelem
Návštěvníci přednášky se seznámili s „Kronikou městské části Prahy 10“. Dozvěděli se, jak taková kronika vzniká, jaké má kapitoly, kde se dá dohledat. V krátkosti byla přiblížena i velmi bohatá historie českého kronikářství. Foto Tomáš Čada.
Na procházce s Robertem Walserem
Přední český překladatel, germanista Radovan Charvát představil tvorbu a osobnost jednoho z nejpřednějších švýcarských prozaiků 20. století Roberta Walsera. V průběhu večera zazněly texty tohoto prozaika (autora mnoha děl např. Pomocník, Jakob von Gunten či Procházka). Byl rovněž promítán švýcarský dokument o životě Roberta Walsera. Foto Josef Straka.