Cestovatelské odpoledne
Jaké je nejodlehlejší místo, kam na Severu můžete zavítat? Láká vás naprostý klid, nekonečné lesy, divoké severní pobřeží a místa stranou od městského ruchu? Během cestovatelského odpoledne vám takové končiny přiblížíme. Jednou z posledních oblastí, kde skoro nepotkáte živáčka, je odlehlé severní Finsko. Seznámíme se s barevnou divočinou místních národních parků a dojdeme až na hraniční trojmezí, nejsevernější bod Švédska a zároveň nejzápadnější bod pevninského Finska. Vezmeme vás také na rozeklané pobřeží západního Norska s hlubokými fjordy, jež lemuje mnoho malebných ostrovů a ostrůvků. Zavítáme až na vzdálenou Onu s červeným majákem a pestrobarevnými domky, kam se dostanete pouze lodí. Prohlédneme si i secesní město Ålesund a vypravíme se na trek po Romsdalském hřebeni. Na závěr z paluby lodi prozkoumáme ledem pokryté Špicberky, ostrovy vzdálené pouhých tisíc kilometrů od severního pólu. Toto rozlehlé souostroví je z velké většiny nedotčenou divočinou, kde žije více ledních medvědů než lidí a tundra zde překvapuje svými barvami. Pokocháme se záběry divokých sobů, tuleňů, mrožů, běluh a ptačích kolonií na pozadí úchvatných fjordů a ledovců.
Po turistických perlách vás provedou znalci Severu a nadšení cestovatelé Michal Švec, Jitka Jindřišková a Václav Bacovský. Vedle spousty zajímavých informací a cestovatelských tipů na vás čeká bohatý obrazový doprovod.
Cestovatelské odpoledne se koná v rámci festivalu Dny Severu 2024 na téma periferie. Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze, cestovní kanceláří Periscope a Velvyslanectvím Norska v ČR.
https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2024/