Kdože to zasahoval u historicky první srážky tramvaje a dodnes zachraňuje životy, zdraví i majetek, se v dubnu dozvíte v Oddělení pragensií.
Tip! Půjčte si všechny novinky z Pragensií nebo si projděte náš výběr. Nové knižní přírůstky Vás seznámí s minulostí i současností pražských hasičů, školami v metropoli i jedním významným ekologickým prvkem. Poznáte život Pražanů za první republiky, i jak kdysi vypadal tradiční obložený chlebíček.
Nové knihy v pragensiích
Hasiči v Praze
Hned o třech významných výročích pražských hasičů a jejich záslužné práci se dočtete v publikaci Hasiči v Praze.
Celých 90 let Na Pražačce
Areálem škol na Pražačce prošly za dobu jeho existence tisíce dětí. Výročí jeho vzniku připomíná brožura, vydaná k jubilejní výstavě, s názvem Celých 90 let Na Pražačce.
Česká technika
Monografie Česká technika mapuje dějiny i současnost vysokého technického školství v Praze. Text doplňuje bohatý obrazový materiál – mj. snímky historických technických přístrojů. Není bez zajímavosti, že na Technice učili J. V. Sládek (jako lektor anglického jazyka) a M. Tyrš. J. Vrchlický zde působil jako sekretář rektorátu.
Zaostřeno na chemii
Dějiny VŠCHT od počátků pokročilejšího chemického vzdělávání na pražské technice až po současnost zachycuje publikace Zaostřeno na chemii. Najdeme zde mj. seznam i medailonky význačných osobností, profily pracovišť a přehled oborů působení. Zaujmou rovněž snímky budování velkorysého a moderního areálu v Dejvicích, dokončeného ve 30. letech.
Mapa památných a významných stromů Prahy
V Oddělení pragensií najdete knihy, časopisy, ale i mapy – historické i soudobé. Umístění významných stromů na severozápadu metropole spolu se základními informacemi přináší jeden z dílů řady Mapa památných a významných stromů Prahy.
Proměny Malostranského hřbitova do roku 1968
Historii Malostranského hřbitova od 60. let 19. stol. až po dobu rozšíření Plzeňské ulice přináší brožura Proměny Malostranského hřbitova do roku 1968.
Skrytá krása detailu
Druhý svazek edice Skrytá krása detailu představuje pražské stavby trojice stále ještě nedoceněných architektů secese – R. Klenky, J. Justicha a J. Kovařoviče.
Velká Praha
Drobné náhledy do života obyvatel prvorepublikového hlavního města přináší kniha Velká Praha. Dozvíme se v ní např., že na tradiční českou specialitu – obložený chlebíček – patřila původně kyselá rybička a cibule, máslo nebo paštika.
Připravil Václav Drašnar, Oddělení pragensií
Ilustrační foto v perexu: archiv Oddělení Pragensií.