V únoru Artotéka nachystala nové knihy z oblasti výtvarného umění a také nové reprodukce, které si můžete půjčit.
Steyerl, Hito: Umění bez daně
Soubor textů českým čtenářům poprvé v ucelenějším souboru představuje myšlení významné německé umělkyně, dokumentaristky a intelektuálky Hito Steyerl.
Autorčiny kritické úvahy jsou promítány do oblastí výtvarného umění, odkud zároveň i vycházejí. Steyerl poukazováním na podmínky současného uměleckého provozu – množství neplacené „dobrovolné“ práce, daňové úniky, praní peněz a deregulované finanční trhy – odkrývá pohled na autonomní svět umění.
Čech, Viktor (ed.): Choreografie mysli
Katalog k trojdílné výstavě, realizované v roce 2020 v Galerii Akademie múzických umění (GAMU) v Praze, představuje slovem i obrazem výstavní projekty s jejich autory a obsahuje texty reflektující témata současného vizuálního umění.
Společným jmenovatelem všech třech výstavních projektů bylo ohledávání aspektů, které ovlivňují projevy našeho fyzického pohybu. Osobnosti českého i zahraničního vizuálního a performativního umění spolupracovaly a konfrontovaly se ve třech výstavních projektech nazvaných Choreografie mysli, Úsilí a Tělesný pohyb jako časoprostorová (dis)kontinuita. Tvůrci zkoumali vztah myšlenek a jejich choreografie k vnějším pohybům fyzického aparátu. Struktury našeho pohybu jsou spojeny s fyzickým, psychickým i sociálním úsilím.
Myšlení obrazem: Vizuální události Miroslava Petříčka
Hlaváčková, Jitka
Katalog výstavy filosofa, pedagoga a překladatele, který se zabývá už několik desetiletí reflexí vizuálního umění.
„Obrazy jsou jména toho, co nedokážeme pojmenovat,“ říká Miroslav Petříček, filosof, pedagog a překladatel, který se zabývá reflexí vizuálního umění už několik desetiletí. Své postřehy shrnul mimo jiné v knize Myšlení obrazem. Průvodce současným filosofickým myšlením pro středně nepokročilé (2009), která se stala předobrazem výstavy v Galerii hlavního města Prahy (2023). Hlavní ideou výstavy i její doprovodné publikace se stal předpoklad, že setkání s obrazem je především vizuální událostí.
Picardie, Justine: Coco Chanel
Britská spisovatelka a novinářka reflektuje život legendární francouzské návrhářky, která revolučně změnila dámský styl oblékání a stála u zrodu jednoho z nejprodávanějších parfémů světa.
Zatímco Chanel vytvářela věci půvabné a elegantní, mýty, které obestíraly její život, měly často mnohem temnější odstín. Autorka strávila dlouhé roky pátráním po opravdové Coco Chanel, skryté pod slupkou módní legendy, a snaží se odkrýt skutečnost zbavenou romantiky a nepravdy.
Nové reprodukce
- Muybridge, Eadweard: Jumping a Hurdle
- Ai, Weiwei:Zodiac Heads: Snake
- Kandinsky, Wassily – Asserting
- Picasso, Pablo: La visage de la paix
Připravila: Karolina Chasáková, www.mlp.cz/artoteka
Mohlo by vás zajímat
Chcete si půjčit v Artotéce obraz nebo knihu? Je to snadné. Stačí k tomu platný čtenářský průkaz. Ve sbírce obrazů si můžete vybrat mezi reprodukcemi slavných malířů nebo originálními díly známých českých umělců a současných autorů.
Domů si půjčíte až čtyři originální výtvarná díla a dvacet reprodukcí výtvarných děl. Obrazy půjčujeme na dvacet šest týdnů s možností prodloužení na jeden rok. Originální díla půjčujeme pouze čtenářům starším patnácti let po uplynutí jednoho roku od ověření jejich registrace. Půjčování i vracení je možné jen v Artotéce na pobočce Opatov.
Obrázek v perexu: Picasso, Pablo: La visage de la paix.