Digitální poradna


Ilustrační obrázek, foto: Simona Kalašová, MKP

V Městské knihovně v Praze nabízíme na řadě poboček individuální poradenství s chytrými technologiemi. Digitální poradna slouží ke konzultaci konkrétních nesnází, které s chytrým telefonem či tabletem máte. Společně si ukážeme, jak vaše zařízení nastavit, správně jej ovládat a jak se bezpečně pohybovat na internetu.

Nemůžeme vám však poradit s nastavením internetového bankovnictví a dalších aplikací pracujících s osobními a citlivými údaji.

Kromě poraden můžete navštívit tematické kurzy zaměřené například na používání virtuálních map, jízdních řádů, komunikačních aplikací, zdravotních aplikací a mnoho dalších.

Informovat se u nás můžete také o digitálních službách státu. Základní informace o Identitě občana, Portálu občana nebo datových schránkách vám poskytneme na všech pobočkách Městské knihovny v Praze.

  • Specializovanou poradnu na toto téma pak můžete navštívit v Dejvicích.

Digitální odysea: jak překonat bariéru

Spojili jsme síly s neziskovou organizací Moudrá Sovička, Sdružením knihoven ČR a Nadací Vodafone a spustili službu Digitální poradna. Díky projektu Digitální odysea Nadace Vodafone může nejen Městská knihovna v Praze, ale také více než 40 knihoven v České republice pomáhat veřejnosti s bezpečným používáním moderních technologii.


Ilustrační obrázek, foto: organizace Moudrá Sovička

“Naším cílem je skrze program Digitální odysea přiblížit seniorům po celé České republice moderní technologie tak, aby je mohli ve svém životě využívat naplno. Knihovny jsou ideálním místem pro celoživotní učení a senioři zde mohou na kurzech nebo v individuální poradně získat potřebné dovednosti a znalosti pro lepší orientaci v digitálním světě,” říká manažerka programu Digitální Odysea Nela Jana Křížková.

Paní Jana Voksová (71), jedna z účastnic projektu, je důkazem toho, že i v tomto věku je možné se naučit ovládat moderní technologie a těžit z nich. „Díky tomu, že jsem se naučila s chytrým telefonem, se můžu častěji spojit se svojí rodinou a přáteli. Vnoučata mi teď posílají fotky i z druhého konce světa a s dcerou si zase posíláme různé zajímavé recepty,“ sdílí paní Voksová.

Pokud se chcete dozvědět více o programu Digitální Odysea, neváhejte se podívat na webovou stránku https://odysea.nadacevodafone.cz/.

Moudrá Síť: s digitálním asistentem se není čeho bát


Ilustrační obrázek, foto: Simona Kalašová, MKP

Kromě zapojení do projektu Digitální odysea a nabízení individuálního digitálního poradenství spolupracuje Městská knihovna v Praze s Moudrou Sítí. Tento projekt propojuje digitální asistenty (dobrovolníky) a seniory pomocí webové aplikace, kde si senior zadá dotaz nebo technický problém, který potřebuje vyřešit na svém zařízení (chytrý telefon, tablet, počítač, tiskárna, chytrá televize apod.).

Stačí na stránkách www.moudrasit.cz kliknout na tlačítko „Potřebuji pomoct“ a vyplnit krátký formulář. Do 5 dnů zavolá seniorovi na uvedený kontakt nejbližší digitální asistent a domluví si s ním schůzku např. v knihovně, v klubu, u seniora doma nebo na dálku a pokusí se mu s technickým problémem pomoci. „Když jsme s Moudrou Sovičkou před 8 lety rozjížděli službu Hodinového ajťáka pro seniory v Praze, po pár návštěvách mi bylo jasné, že takovou individuální pomoc by ocenili senioři po celé ČR. Proto postupně tvoříme Moudrou Síť, aby všichni senioři mohli poblíž svého bydliště najít někoho, kdo jim s moderními technologiemi poradí,“ popisuje vizi projektu Tomáš Hubálek, předseda Moudré Sítě z.s. a Moudré Sovičky z.s. Knihovna v tomto projektu má své důležité místo. Je to bezpečný a důvěryhodný prostor pro setkávání digitálních asistentů a seniorů. Jaký jiný prostor vybrat pro realizování mezigeneračního propojení než místo, kam chodí rády všechny generace? Navíc knihovníci a knihovnice jsou seniorům velice nápomocní při zadávání dotazu do webové aplikace Moudrá Síť. “Navzdory tomu, že se jako knihovníci stále snažíme zvyšovat svou kvalifikaci a být nápomocní nejen se základním používáním chytrého zařízení, ale třeba s digitálními nástroji státu, s některými problémy pořád poradit nedokážeme. Díky Síti to ale neznamená, že nemůžeme pomoct." říká Martin Praslička, metodik Městské knihovny v Praze.

Do projektu Moudré Sítě se jako digitální asistenti zapojili i studenti. Vzniká tak jedinečné mezigenerační propojení a vzájemné předávání zkušeností. Studenti za svou ochotu a čas získávají velmi cenné zkušenosti při řešení dotazů, zlepšují se v komunikaci, v emoční inteligenci a v trpělivém přístupu ke starším lidem.