Úvod Novinky Fotogalerie 2012 Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
Objev roku 2011 Markéta Baňková četla ze své knihy Straka v říši entropie. Čtení se konalo v rámci Maratonu čtení a díky finanční podpoře SKIP. Fotila Irena Šormová.
Karel Rada přečetl ze své prózy Kluci, kde jste? a přidal pár textů navrch. Milena Dolečková představila soubor „snových textů“ s názvem Terapeutické zátarasy. Uvedeno bylo i několik ukázek z poezie předčasně zesnulé básnířky Ivety Pokorné (k 10. výročí jejího úmrtí a k 35. výročí jejího narození). Foto Tomáš Čada.
První březnový pátek se tradičně v pobočce Záhřebská odehrávalo setkání žáků ze ZŠ Integrál – tentokrát se šmouly. Děti se dozvěděly historii vzniku modrých kreslených postaviček a o jejich tvůrci. Po hře se jmény šmoulů vytvářely vlastního šmoulího maskota a pak odešly do školy, kde jejich aktivity pokračovaly. Fotila Hana Vališová.
Znáte Rumunsko? Víte, že rumunská literatura je na světové úrovni? Víte že hlavním hostem veletrhu a festivalu Svět knihy Praha 2012 bude právě Rumunsko? Chcete mít informační náskok? O Rumunsku a rumunské literatuře hovořili hosté z Rumunského kulturního institutu v Praze. V průběhu večera zazněly i ukázky z posledních překladů rumunské literatury do češtiny.
Autorské čtení jednoho z nejpřednějších českých prozaiků současnosti, autora dvojdílného románu Cesty na Sibiř, románu Vrač, novely Lesní chodci a zatím poslední knihy Stanice Čtyřsloupový ostrov. Martin Ryšavý je držitelem dvou Cen Magnesia Litera a Ceny Josefa Škvoreckého. Natočil též deset filmových dokumentů, především z oblasti Sibiře. Například Afoňka už nechce pást soby či Medvědí ostrovy. Foto Tereza Fantlová.
8. února 2012 v podvečer proběhlo v klubovně knihovny Korunní autorské čtení Jiřího Boudníka, z jeho knihy Věže – Příběh 11. září, který byl jako jeden z mála Čechů 11. září 2001 při tom, když se zřítily Věže Světového obchodního centra v New Yorku. Stal se jedním z bezejmenných hrdinů, kteří pomáhali při pátrání po přeživších a odklízení trosek.
Návštěvníci přednášky se seznámili s „Kronikou městské části Prahy 10“. Dozvěděli se, jak taková kronika vzniká, jaké má kapitoly, kde se dá dohledat. V krátkosti byla přiblížena i velmi bohatá historie českého kronikářství. Foto Tomáš Čada.
Výstava mladého sochaře Jakuba Vlčka se konala od 31.ledna do 3. března 2012. Vernisáž v předvečer otevření se povedla. Hosté ocenili nejen občerstvení, které bylo domácí, ale hlavně reliéfy, sošky a kresby, jež netradičně zaplnily výstavní prostor artotéky.
Přední český překladatel, germanista Radovan Charvát představil tvorbu a osobnost jednoho z nejpřednějších švýcarských prozaiků 20. století Roberta Walsera. V průběhu večera zazněly texty tohoto prozaika (autora mnoha děl např. Pomocník, Jakob von Gunten či Procházka). Byl rovněž promítán švýcarský dokument o životě Roberta Walsera. Foto Josef Straka.
O novém dění na náboženské scéně bude hovořil filozof, teolog a český religionista Ivan O. Štampach. Večer byl realizován v rámci cyklu Duchovní tradice světa. Foto Josef Straka a Tomáš Čada.
Během večera byla představena stejnojmenná kniha. Jedná se o 21 rozhovorů s osobnostmi, které proslavily naši zemi v zahraničí, jako jsou například: Petra Procházková, Pavel Telička, Šimon Pánek, Dana Bérová, Ladislav Špaček, Tomio Okamura, Tomáš Sedláček ad. Foto Tomáš Kohl.
Jaromír Typlt nainstaloval a posléze přečetl texty, které na půl roku zapůjčil Domu čtení. Vernisáž Doprovodila živá hudba. Na lesní roh zahrál Petr Cigler. Večerem provázel Martin Smolka. Foto Tereza Fantlová.
Představili se Ewald Murrer ( mj. Zápisník pana Pinkeho či Nouzové zastavení času) a Róbert Gál, autor několika knížek aforismů (Epigraffiti, Znaky a príznaky, Manipulzácie) a experimentálních próz Na křídlech a Agnomie. Nedorazil Vít Kremlička. Foto Veronika Karlíková.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1