Úvod Novinky Fotogalerie 2011
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
V tomto pořadu vystoupili přední překladatelé skandinávských literatur: Robert Novotný, překladatel z dánštiny, Jaroslava Vrbová, z norštiny, Zbyněk Černík, ze švédštiny a Vladimír Piskoř, z finštiny. Každý z nich představil čtyři své překlady a pohovořil o nich. Foto Tomáš Čada.
Čtení pro malé dobrodruhy z cestopisné knížky Simony Wagnerové. Kdo by aspoň na chvíli nechtěl do království ledu, kde vás může potkat legrační sob, ale i lední medvěd. A ten není takový kamarád, jak by se mohlo na první pohled zdát. Promítaly se i fotografie přímo ze Špicberk. Foto Tomáš Čada a Josef Straka.
15. prosince v podvečer zavítala na besedu do knihovny Hostivař herečka,spisovatelka, malířka a scénáristka, paní Iva Hűttnerová. Místa byla zaplněná do posledního především čtenářkami, ikdyž paní Iva kvitovala s povděkem, že se mezi nimi objevilo i několik čtenářů – mužů. Hlavním tématem večera byly Vánoce, ale řeč přišla i na roli paní Hűttnerové v seriálu Ordinace v růžové zahradě a hlavně také na její obrázky. Fotila Jitka Rybková.
14. prosince 2011 byl do modřanské knihovny pozván botanik Václav Větvička, který povídal o své dlouholeté praxi v botanické zahradě, i o své spisovatelské činnosti, kterou doplnil i autorským čtením ze svých knížek. Fotila Jitka Rybková.
Setkání se třemi osobnostmi, které detektivkou žijí. Spisovatelka Inna Rottová pokřtila svou nejnovější knihu Krásná netykavka a vyprávěla o historii detektivního příběhu. Aleš Kolodrubec z České společnosti Sherlocka Holmese popsal nejslavnějšího detektiva, ano – překvapivě Sharlocka Holmese, jako obyčejného člověka a přidal i zajímavosti z jeho osobního života. Juan Zamora ze Společnosti Agathy Christie nám to samé řekl o Herculu Poirotovi. Foto Josef Straka.
Uvedení nové knihy Jaroslava Balvína ml. Lásko, teď!, kterou vydal ve svém nakladatelství Zdenko Pavelka. Večerem provázel redaktor Salonu Štěpán Kučera, na harmoniku zahrála a zazpívala Hana Lundiaková. Jako host křtu dorazil Vladimír Páral. Foto Tomáš Čada.
Zástupci nakladatelství Fraus představili svou knižní edici Čti+, která rozvíjí čtenářskou gramotnost a čtenářské dovednosti dětí. Vhodná jak pro chytré děti, pro rodiče, tak pro učitele. Foto Josef Straka.
Autorka dětských knih Kamila Míková přečetla dětem i dospělým ze své nové knihy, která byla v Domě čtení zároveň i pokřtěná. Kniha vypráví příběh o desetileté dívce Emě, která má velké sny a ty si uskutečňuje pomocí fantazie. Čtení doprovodilo i hudební vystoupení. Foto Tomáš Čada.
V bibliobusech Městské knihovny v Praze jsme v adventní čase přivítali mladé flétnové kvarteto z Hudební školy hlavního města Prahy. Nadaní muzikanti zahráli čtenářům nejen známé vánoční koledy, ale i několik muzikálových a klasických melodií. Kvartetu se podařilo vytvořit v autobuse příjemnou a intimní atmosféru. Možná to bylo i tím, že se muzikantům v bibliobuse líbilo: „Máte to tady moc příjemné“, jsou slova jedné flétnistky. Čtenáři se v uspěchaném adventní čase na chvilku zastavili a zaposlouchali. Snad na chvilku zapomněli na shon a hektické nakupování dárků, a to „zastavení se“ bylo naším přáním.
S podtitulem Nijak to neprožíváme, prostě jsme rádi občas spolu proběhl v Domě čtení dne 1. prosince 2011 večer nakladatelství, knihkupectví a kavárny Fra. Na večeru přečetli a promluvili zakladatel Fra a překladatel z francouzštiny Erik Lukavský, dramaturg Fra a básník Petr Borkovec a novinář a překladatel ze španělštiny a francouzštiny Petr Zavadil. Svou výtvarnou performance večer oživil Martin Kubát. Foto Ondřej Lipár.
Dva z nejvýznamnějších současných českých prozaiků se stali patrony Domu čtení pro rok 2012. Radka Denemarková držitelka tří cen Magnesia litera za prózu, překlad a za publicistiku bude četla z letos vydané knihy Kobold aneb Přebytky něhy. Tomáš Zmeškal získal Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Evropské Unie za literaturu za román Milostný dopis klínovým písmem a je též autorem románu Životopis černobílého jehněte či řady povídek. Oslava to byla velká, Dům čtení praskal ve švech. Foto Jitka Rybková.
Spisovatelka Iva Procházková představila svoji novou knihu, která vypráví o statečnosti, odpovědnosti a o první lásce, jedním slovem o dospívání. Čtivá, zábavná a dojemná a přitom nesentimentální. Paní Procházková v Domě čtení četla s vervou a její vystoupení se jí i čtenářům líbilo. Tak brzy na shledanou. Foto Jitka Kolářová.
Sobotní odpoledne 19. listopadu 2011 patřilo Literárně-kulturnímu časopisu H_aluze. Návštěvníci se seznámili nejen se strukturou a obsahem tohoto periodika, ale představeni jim byli autoři knižní edice, která společně s časopisem vychází. Během odpoledne proběhl křest sbírky Žanety Lichtenbergové Ptáci vykolejili z brázd. Na závěr se publikum zapojilo do tvůrčé činnosti a v rámci (typo)grafického workshopu Miloše Makovského, si vytvořilo vlastní knižní publikaci. Fotografie Josef Straka.
10.listopadu 2011 navvštívila knihovnu Chodov spisovatelka Daniela Krolupperová, aby si dětmi z druhých tříd popovídala o s vé knížce – Zmizelá škola, kterou pro ně napsala v projektu Už jsem čtenář. Ale nezůstalo jen u této jedné knihy, paní spisovatelka jich s sebou přinesla plnou tašku, všechny dětem ukázala a postupně jim i z několika přečetla ukázky. Fotila Jitka Rybková.
V páteční podvečer 11. října 2011 se uskutečnil v rámci festivalu Den poezie Multikulturní večer. Představila se na něm literatura v českém prostředí menšinová, nikoli však nezajímavá. Prvním z vystupujících byl lužickosrbský básník Tomasz Nawka, který krom čtení posluchače překvapil hrou na dudy. Při jeho vystoupení sekundovali propagátoři lužickosrbské kultury Radek Čermák, Lukáš Novosad a Milan Hrabal, který je autorem Nawkových překladů. Následovalo autorské čtení romského básníka a spisovatele Emila Ciny, ten se představil v obou svých autorských polohách, tedy jak jako básník, tak jako prozaik. Poté vystoupili František Kostlán a Marwan Al-Solaiman, kteří nejen přednesli své texty, ale rovněž zahráli. Pan Kostlán na kytaru, pan Al-Solaiman na loutnu. V závěru večera proběhla debata s Miroslavem Brožem na téma vzestup extremistických tendencí (nejen) v severních Čechách. Fotografie Tomáš Čada.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1