Úvod Novinky Fotogalerie 2009 Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
O svých zajímavých tajemných příbězích ze série Nementoburk a novém historickém románu Růže a krokvice přišla 13. 11. 2009 besedovat do knihovny spisovatelka Renata Štulcová. Studenti z Gymnázia Jana Patočky se zájmem naslouchali příběhům dvojčat Loukosových i ukázkám ze čtivého napínavého vyprávění z doby Karla IV. Nechyběly ani praktické informace pro ty, kteří by se sami chtěli stát spisovateli.
K nedožitým 90. narozeninám Jiřího Ortena připravila Marie Valtrová, vedoucí divadelního úseku MKP komponovaný večer poezie, hudby a rodinné korespondence. Hanu Ernestovou a Davida Semlera doprovázel kytarista Jan Tuláček.
Ve spolupráci se sdružením Fórum 50% pořádala MKP autorké čtení přední české spisovatelky, scenáristky, překladatelky a publicistky Terezy Brdečkové. Patrně poprvé se veřejně četly části z nové, připravované knihy Alhambra.
Ve spolupráci s Preventivním a informačním centrem Policie ČR se v Břevnově besedovalo o prevenci kriminálních činů, o zásadách bezpečného chování nejen na veřejnosti, ale i ve vlastním bytě.
MaTaDe je pravidelný pořad pro rodiče a děti, kteří si spolu rádi hrají. Setkání s pohádkami, říkadly i písničkami bylo tentokrát inspirováno podzimem cestováním.
Karel? Karel! je název divadelně-historické férie v provedení souboru Nesem ZUŠ Na Popelce, Praha 5. Představení mapovalo státnické činy císaře Karla IV. včetně založení univerzity(obr. č. 6) a Nového města pražského (vyměřování základů (obr. č. 7).
Spisovatel, novinář a záhadolog Otomar Dvořák besedoval se svými fanoušky v klubovně pobočky Smíchov.
Ve středu 14.10. v podvečer zaplnily modřanskou pobočku MKP doslova a do písmene davy lidí všeho věku. Od studentů až po seniory. Nejstarší účastnici besedy bylo 99 let a bývala přítelkyní Mistrových rodičů. Jan Saudek mluvil o svých fotografiích z různých údobí svého života. Vyprávěl, jak a kde vznikly, kdo ma nich je a jaký vztah jej k člověku na fotografii pojí. Ani po dvou hodinách zajímavého vyprávění se nikomu nechtělo odejít.
V rámci Týdne knihoven navštívily některé pobočky děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru, aby čtenářům představily úryvky z první stovky knížek ankety Kniha mého srdce.
CONiáš 2009 se vydal do Prahy pod Prahou, města, které nás chytá za kotníky, do města, kde žijí ponuží Pražáci, do města, kde je příliš tma a vypínače k plynovým lampám neexistují. Ponuří hosté byli například Pavel Renčín, Petr Janeček nebo Jan Kantůrek.
Ve středu 23.9. 2009 se za účasti Jiřího Grygara a dětí z 2. třídy ZŠ Klimentská konal křest knihy Astronomie pro děti, autorů Davida Oldřicha a Michaela Prouzy a autorky ilustrací Evy Petržílkové. Po velice zajímavém vyprávění o astronomii, při kterém děti prokázaly, že o vesmíru toho už opravdu hodně vědí, byla kniha slavnostně a hvězdičkově pokřtěna a vyslána na cestu za malými astronomy.
V knihovně Ostrovského s dětmi besedovala autorka oblíbených
knížek pro děti – Renata Štulcová. Představila svou
novou knihu
Růže a krokvice, na které spolupracovala s ilustrátorkou
Renatou Fučíkovou.
17.9. ve večerních hodinách navštívil pobočku MKP Modřany spisovatel Petr Šabach. Svými vypravěčskými schopnostmi zaujal návštěvníky besedy, obzvláště vyprávěním o svých zážitcích během studií na knihovnické škole. Nechybělo ani povídání o jeho knížkách a filmech, ke kterým byly jeho knihy základem ke scénářům.
Městská část Praha 11 každý z jedenácti dnů věnovala některým z organizací, které na jejím území provozují svou činnost. Středa 16. 9. 2009 byla věnována pobočkám MKP – Jírovcovu náměstí a Opatovu. Zajímavý a hlavně poučný program v pobočce Jírovcovo náměstí začal již ráno. Během dopoledne se zde vystřídaly dvě skupiny dětí z okolních základních škol. Proběhly dvě interaktivní besedy na téma ŽIJEME TU SPOLEČNĚ, které byly doplněny zajímavými soutěžemi, a které připravilo Sdružení pro integraci a migraci. Protože tato pobočka každoročně ve Dnech P-11 připravuje projekt Svět se schází v Praze 11, i tentokrát neupustila od svého záměru, jen jej pojala multikulturně. Dětem byl přiblížen život migrantů v ČR, úskalí a problémy, se kterými se při zabydlování setkávají. I v pobočce Opatov probíhal od rána bohatý program. Fotografie jsou pořízeny z besedy paní PhDr. Hruškové, která velmi zajímavě představila svou knížku Památné stromy a studentům gymnázia z Jižního Města předvedla ukázku zfilmovaného dokumentu, který slovem provázel Luděk Munzar. Dětem ze školní družiny byla věnována beseda PhDr. Bartoně o pověstech, týkajících se Prahy 11. Poté následovala výtvarná, kdy děti pověsti ilustrovaly.
09/09/09 – magické datum, kdy se slavnostně
otevřely dveře Národní technické knihovny a s ní
i přestěhované pobočky MKP – Dejvice,
která původně sídlila v ulici Československé
armády. Slavnostnímu přestřižení pásek předcházela tisková
konference, kde řečníci hovořili o službách i architektuře
knihovny. Ředitel NTK Milan Svoboda nastínil vizi
„hi-tech“ obýváku, ředitel MKP Tomáš Řehák
promluvil o NTK jako o jediné budově, kde si můžete půjčit
práce obou českých držitelů Nobelovy ceny – Jaroslava Seiferta
v pobočce MKP a Jaroslava Heyrovského
z fondů NTK.
Pásku NTK slavnostně přestřihli ministryně
školství Miroslava Kopicová, ředitel NTK Milan
Svoboda a starosta MČ Praha 6 Tomáš Chalupa.
Přesně o 15 minut později byla přestřižena
i páska dejvické pobočky MKP. Nůžky zleva doprava drží : ředitel
MKP Tomáš Řehák, náměstkyně primátora hl. m. Prahy
Marie Kousalíková, radní pro kulturu Milan
Richter a starosta MČ Praha 6 Tomáš
Chalupa.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1