Úvod Novinky Fotogalerie 2007 Archiv článků
Na této stránce najdete archiv fotogalerií z akcí, které jsme pořádali na našich pobočkách.
Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uspořádala scénické čtení divadelní hry Spiklenci, která vznikla na počátku 70. let 20. století. Představení bylo uvedeno za účasti autora pana Václava Havla.
Ve čtvrtek 20. září 2007 se konala akce s názvem Zvířátkovské odpoledne v rámci regionálních oslav „11 dnů pro Prahu 11“. Děti si popovídaly o svých zvířecích kamarádech s paní místostarostkou Prahy 11 Ing. Evou Štampachovou, která se podělila o novinky ze Zoo Praha i o informaci, že Praha 11 sponzoruje slonici Bimbo. Kromě povídání si také děti mohly vyrobit svůj malý papírový zvěřinec.
Ve velkém sále MKP vystoupil herec a písničkář Jiří Schmitzer. Koncert připravila MKP ve spolupráci s hudební agenturou Taktika Muzika.
VIDĚT A VĚDĚT – setkání se spisovatelem Arnoštem LUSTIGEM, držitelem Ceny Karla Čapka a autorem mnoha knih z období holocaustu (Démanty noci, Dita Saxová, Hořká vůně mandlí, Krásné zelené oči, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Nemilovaná, Štěpán a Anna aj.), připravila a moderovala Marie Valtrová, vedoucí divadelního a filmového úseku ÚK MKP.
V pondělí 17. září 2007 proběhla v knihovně Korunní vernisáž k výstavě „Příběh, který ukáže cestu domů…“. Obrázky dětí z dětských domovů budou v knihovně k vidění až do 31. srpna 2008. Výstavu pořádá Letní dům o.s. (www.letnidum.cz).
V pobočce Opatov vystavuje textilní obrazy Iris Kolářová. Iris Kolářová (1944) absolvovala SUPŠ v Praze v roce 1963. Od roku 1982 se věnuje netkané tapisérii. Pracuje technikou artprotis a aradecor (československé patenty z 60. let 20. století při textilních továrnách Artprotis v Brně-Vlněna a Kdyňských strojírnách Aradecor). V současné době je výtvarnice členkou sdružení Femina, zúčastňuje se společných výstav doma i v zahraničí a její díla jsou v soukromém majetku v Japonsku, Francii, Německu i USA. V tapisériích a textilních obrazech vystavených v opatovské knihovně se převážně setkáte s modifikovanou přírodou.
V knihovně Na Skalce se děti mohly přijít pochlubit se svými zvířecími kamarády a že se jich tu sešlo: dva pejsci, několik morčat, bílá myška, dvě ropušky starostlivé a další… Majitelé zvířátek mohli do knihovny přijít ve zvířecí masce svého miláčka nebo si ji vyrobit přímo v knihovně. O tom, jak se starat o domácí zvířata, přišli pohovořit odborníci ze ZOO Praha, kteří s sebou donesli několik exotických zvířátek a to i takových, které v lidech nebudí jen ty libé pocity. Dozvěděli jsme se o malém životním prostoru, ve kterém je spokojená pavoučice Běta, také o odpadávacím ocásku gekončíka Vendy a zakrnělých nožkách krajty Edy. A také o tom, jak se starat o každého z nich, pokud by v nás vzbudili chovatelské sympatie. Vrcholem pořadu byla možnost si zvířátka pohladit a vzít si je do ruky (včetně velkého švába a strašilky) a nechat se bezpečně ovinout krajtou královskou. Jen pavoučice Běta nerušeně odpočívala, protože na ni nikdo odvahu nenašel.
V úterý 26. 6. proběhlo v oddělení pro děti na Letné slavnostní vyhlášení výsledků celoroční etapové soutěže „Cesta do českých dějin“. Soutěž byla již tradičně zahájena v Týdnu knihoven na začátku října 2006. Ze 40 zúčastněných dětí jich do cíle docestovalo 27. Odpovědi na otázky si děti mohly vyhledávat v naučné literatuře.
Odpolední představení „Kuba a líný drak“ divadelního souboru pana Viktora Fatky potěšilo více než 40 dětí z holešovických základních škol. Zahrada pobočky Holešovice ožila pohádkou, dětským smíchem a písničkami.
V měsíci květnu proběhla v pobočce Ďáblice soutěž „Letopisy Narnie“. Děti měly možnost ověřit si své znalosti knihy i filmu „Lev, čarodějnice a skříň“ v testu, který obsahoval patnáct otázek. Do soutěže se zapojilo sedm tříd třetího a čtvrtého ročníku ZŠ Burešova, 126 zúčastněných dětí soutěžilo v jednotlivých třídách a zároveň třídy v ročníku soutěžily mezi sebou. Slavnostní vyhodnocení se konalo 19.6.2007 v knihovně Ďáblice. Děti dostaly odměny s logem MKP (čepice, trička, hrníčky a reflexní medvídky).
Zpěvačka Tonya Graves a The New Orchestra of Dreams společně vystoupili ve velkém sále MKP na posledním koncertu jarního cyklu Rebelující dámy české hudby. Tento cyklus připravila hudební agentura Taktika Muzika ve spolupráci s MKP.
V úterý 12. června byla veřejnosti zpřístupněna 34. automatizovaná knihovna. V Kobylisích působí pobočka Městské knihovny v Praze již od roku 1922. Na stávající adrese potom už mnoho desetiletí. Je tedy jednou z nejstarších poboček MKP. Prostorově menší, ale s osobitou atmosférou a dobře dopravně dostupná. Více informací v tiskové zprávě [pdf, 83 kB]
Psi pro život je občanské sdružení, které sdružuje chovatele a instruktory canisterapeutických psů. V knihovně na Letné se děti mohly přesvědčit o tom, jak mohou psi pomáhat nevidomým, tělesně postiženým a nemocným lidem. Praktické ukázky předvedly fena Aki (švýcarský ovčák) a Ája (retrívr) pod vedením instruktorky Jany Drvotové.
Ve čtvrtek 7. června 2007 si v knihovně Hostivař mohly šikovné děti zkusit namalovat motýlka nebo ho vytvořit z barevných papírů. Nejmenší výtvarnici byly asi čtyři roky a tvořili dokonce i chlapci. Hejno více či méně barevných motýlků se nám pak na léto usadilo v dětském oddělení knihovny.
7. 6. 2007 byla slavnostně ukončena celoroční akce na podporu dětského čtenářství „Knihoplutí“, kterou pořádala Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností, a.s. Z třiceti plavčíků, kteří se nalodili v září minulého roku, jich osm úspěšně proplulo rozbouřenými vlnami literatury. Plavčíci museli na konec dokázat své schopnosti ostřílených mořských vlků složením lodičky, přeplavením moře a lovem ryb. Poté jim byly kapitánem předány Výuční listy, lodní deníky a propagační předměty MKP. O překvapení se postarala zástupkyně PPS, a to předáním lístků na OKRUŽNÍ PLAVBU PRAHOU. A co by to bylo za námořníky, kdyby nepadla nějaká ta písnička… třeba pirátská.
© Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1/98, Praha 1