Vybíráme
1. 4. 2025, superadmin

Milujete výtvarné umění? Nenechte si ujít jarní program v Ústřední knihovně. Co vás čeká? Filmová projekce, diskuzní panely i přednášky o pozoruhodných tvůrcích.

Projekce a přednášky se konají v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. Jak se k nám dostanete? Metrem A, tramvají číslo 17 a 18; autobusem číslo 207 a 194. Vstupenky si můžete koupit online nebo osobně v pokladně sálů.

Džungle Placht

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 3. 4. 2025 | 19:00
Vstupné: 100 Kč
Koupit vstupenku
(ČR 2024, Alice Růžičková, 90 min.)
Českému malíři a výtvarníkovi Otto Plachtovi (1962) se někdy přezdívá malíř džungle. Jeho tvůrčí i soukromý život je rozdělený mezi Prahou a Peru, kde čerpá inspiraci z hlubin Amazonského pralesa, ayahuascy i od místních obyvatel. Snímek přibližuje jeho tvůrčí proces v pražských interiérech a ateliéru postaveném přímo v pralese. Básnivé záběry přírody střídá tvrdá realita velkoměsta, v nichž se odhaluje i Plachtův vášnivý milostný a komplikovaný rodinný život. Ukazuje se, že umělcova malířská tvorba není pouze fascinací a poctou neposkvrněné přírodě, ale i environmentálním apelem za její ochranu.

Etika financování v kultuře I + II

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 7. 4. 2025 | 19:00
Kdy: 16. 4. 2025 | 19:00
Vstupné: 60 Kč
Koupit vstupenku 7. 4. 2025
Koupit vstupenku 16. 4. 2025
Jak financovat eticky? Panelová diskuze o etice financování kulturních příspěvkových institucí. Dvoudílný cyklus prostřednictvím moderované diskuze mezi pozvanými odbornými hosty shrne aktuální situaci, problémy, které se v kulturním sektoru v souvislosti s etikou financování nyní řeší, vztah ke klimatické a další společenské zodpovědnosti. Během programu bude prostor pro dotazy z publika.
O jakých stranách a možnostech se v rámci etiky financování kulturních příspěvkových organizací vlastně bavíme? Jak financovat eticky a co nejzodpovědněji vůči klimatu? Kde je hranice toho, jaký finanční dar je etický a jaký neetický? Jakou zodpovědnost na sebe příspěvková organizace bere, jestliže přijme dar od soukromého subjektu? Za jakých okolností by příspěvkové organizace finanční dary od soukromých subjektů přijímat neměly? Kdy je naopak vhodné takovéto dary přijmout? Jaké vnitřní metodiky a procesy jsou pro přehodnocování etiky financování a s ní spojené zodpovědnosti vůči klimatu vhodné? Konkrétní příklady z praxe.
Diskuzi se zástupci kulturních organizací moderuje Mgr. et Mgr. Anežka Bartlová, Ph.D. Cyklus pořádá Artotéka Městské knihovny v Praze a Artalk.cz.

Archanděl Michael ve výtvarném umění a hudbě

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 8. 4. 2025 | 19:00
Vstupné: 60 Kč
Koupit vstupenku
Objevme společně tajemství archetypu a působení Archanděla Michaela, který je mocným vůdcem pluků nebeského vojska. Podíváme se i na jeho další funkce – především ve slavných i méně známých dílech výtvarného umění a v hudbě, kde se Archanděl Michael objevuje. Budete mít tedy vzácnou příležitost archetyp Archanděla Michaela nejen vidět, ale i slyšet. Přednáší Vladimír Kiseljov, malíř a spisovatel, autor knihy Mystéria vepsaná ve tvářích.

Afroditin šarm

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 14. 4. 2025 | 17:00
Vstupné: 60 Kč
Koupit vstupenku
V řecké mytologii Afrodité, v římské Venuše. V obou případech bohyně lásky a krásy, nejkrásnější z bohyň antických mýtů. Podle legendy se zrodila z mořské pěny a vystoupila z moře na ostrově Kypru. Umělci v dějinách v její osobě představovali soudobý ideál krásy a ženství. Starověké sochy vyjadřovaly filozofii harmonie krásy, ušlechtilost v postoji, ale i výrazu. V novodobém pojetí nezůstali umělci pozadu, v obrazech i sochách vyjádřili krásu smyslnou, ale i bolest, utrpení, stejně jako okouzlení. Mezi významnými umělci s tímto motivem jsou např. Botticelli, Tintoretto, Tizian, Veronese, Rubens, Boucher nebo Manet. Přednáší PhDr. Jana Jebavá.

Hieronymus Bosch – Zrcadlo světa

Kde: Ústřední knihovna – VELKÝ SÁL
Kdy: 14. 4. 2025 | 19:00
Vstupné: 100 Kč
Koupit vstupenku
Nový cyklus Bohumil Vurma, v němž se na velkoplošné projekci potěšíme nejvýznamnějšími Boschovými díly, v nichž ožívá řecká filozofie i zapomenuté objevy minulosti. Vstoupíme do obrazů, které jsou pestrobarevné i temné. Plné nečekaných situací, které na nás malíř nastražil jako past, do které se snadno chytíme. Bosch byl geniálním pozorovatelem a jeho příběhy k nám dodnes promlouvají svěžím jazykem. V první přednášce se zaměříme na nejslavnější triptychy – Zahrada pozemských rozkoší, Klanění tří králů, Ukřižovaná svatá a Poslední soud. Přednáší Bohumil Vurm.

Rembrandt – malíř člověka

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 15. 4. 2025 | 19:00
Vstupné: 60 Kč
Koupit vstupenku
Rembrandt – malíř člověka Život nejvýznamnějšího malíře doby 17. století Rembrandta van Rijn (1606–1669) byl plný zvratů, tragédií, vzestupů a pádů. Dnes, když se na uměleckém trhu objeví Rembrandtovo dílo, částka za něj se vždy astronomická. Ve své době byl ceněn nejen za své malby, ale také za grafické listy a kresby. Přednáší PhDr. Andrea Steckerová, Ph.D.

Pokušení svatého Antonína

Kde: Ústřední knihovna – VELKÝ SÁL
Kdy: 7. 5. 2025 | 19:00
Vstupné: 100 Kč
Koupit vstupenku
Cyklus, v němž se na velkoplošné projekci potěšíme nejvýznamnějšími Boschovými díly, v nichž ožívá řecká filozofie i zapomenuté objevy minulosti. Vstoupíme do obrazů, které jsou pestrobarevné i temné. Plné nečekaných situací, které na nás malíř nastražil jako past, do které se snadno chytíme. Pokušení svatého Antonína Připomeneme si život nejstaršího poustevníka, který žil ve 4. století v Egyptě. Boschovým nejčastějším tématem je utrpení svatého Antonína. Bosch na triptychu odvážně ukazuje démony a temné síly v našich životech. Jeho doba byla plná objevů a vynálezů, ale i válek a nesnášenlivosti. Císař, papež, králové a knížata přerozdělovali svět ve svůj prospěch. Uzavírali spojenectví, aby vzápětí zradili. Přednáší Bohumil Vurm.

Životní pouť

Kde: Ústřední knihovna – MALÝ SÁL
Kdy: 10. 6. 2025 | 19:00
Vstupné: 80 Kč
Koupit vstupenku
Cyklus, v němž se na velkoplošné projekci potěšíme nejvýznamnějšími Boschovými díly, v nichž ožívá řecká filozofie i zapomenuté objevy minulosti. Vstoupíme do obrazů, které jsou pestrobarevné i temné. Plné nečekaných situací, které na nás malíř nastražil jako past, do které se snadno chytíme. Životní pouť Boschův Poutník hledá smysl života, ať na kompozici z částečně dochovaného triptychu Životní pouť či na zavřených křídlech triptychu Fůra sena. Jeho život je cesta, kde se objevují Boschovy oblíbené symboly, nejčastěji sova. Ukážeme si, jak trefně malíř poodhalil zkorumpovaný život papežů i velmožů. Naopak smíření a povznesení cítíme z Boschova Tunelu ke světlu, jednoho ze čtyř dochovaných panelů polyptychu. Přednáší Bohumil Vurm.

Mohlo by vás zajímat

Artotéka je místem poskytujícím prostor pro poznání výtvarného umění. Kromě tematické literatury půjčuje výtvarná díla, pořádá dílny pro veřejnost a organizuje výstavy. Cílem Artotéky je zprostředkovat umění širokému okruhu návštěvníků knihovny, z nichž někteří mají pouze tímto způsobem možnost setkat se současnou výtvarnou tvorbou a uměním vůbec.

Chcete si půjčit v Artotéce obraz nebo knihu? Je to snadné. Stačí k tomu platný čtenářský průkaz. Ve sbírce obrazů si můžete vybrat mezi reprodukcemi slavných malířů nebo originálními díly známých českých umělců a současných autorů.

Domů si půjčíte až čtyři originální výtvarná díla a dvacet reprodukcí výtvarných děl. Obrazy půjčujeme na dvacet šest týdnů s možností prodloužení na jeden rok. Originální díla půjčujeme pouze čtenářům starším patnácti let po uplynutí jednoho roku od ověření jejich registrace. Půjčování i vracení je možné jen v Artotéce na pobočce Opatov.

www.mlp.cz/artoteka

Ilustrační obrázek v perexu: Bosch, Hieronymus – Zahrada pozemských rozkoší. Hieronymus Bosch, Public domain, via Wikimedia Commons.