Vybíráme
21. 2. 2025, superadmin

A mnoho dalšího o slavném sportovním klubu se dozvíte v jednom z přírůstků ve fondu Oddělení pragensií. Připomeneme si také loňské výročí naší hymny a další symboly státnosti.

Seznámíme se s úspěchy jednoho sympatického, sociálně vnímavého projektu, který si před sto lety kladl za cíl zkvalitnit bydlení venkovanů, dělníků a střední třídy. Další publikace nám mj. prozradí, ve které staropražské hospodě prosili návštěvníci nového hostinského: „Pane hostinský, buďte na nás sprostý. Jsme na to zvyklí, nemůžeme bez toho být.

Tip! Půjčte si všechny novinky z Pragensií v katalogu nebo si projděte náš výběr.

Nové knihy v pragensiích

Slávistické procházky Prahou

Mladík v dresu na úvodním snímku je budoucí prezident a nadšený slávista Edvard Beneš. Kniha nás provede po památných místech „sešívaných“ v Praze. Nevěnuje se jen kopané, ale i dalším sportovním disciplínám. Fotbalový pravěk přibližuje mj. úsměvnou historkou: První fanynky neznaly roli muže v černém, který se pohyboval po hřišti a nezapojoval se do hry. Shodly se, že se jedná o jakéhosi klauna a nadšeně mu po každém hvizdu aplaudovaly.

PŮJČTE SI

Vyšehradský hřbitov a symboly státnosti

Loni v prosinci uběhlo 190 let od premiéry hry Fidlovačka, kde zazněla píseň Kde domov můj. Zazpíval ji tenkrát Karel Strakatý, od jehož narození loni uplynulo 220 let. Hrob Strakatého, jednoho z nejvýznamnějších operních pěvců své doby, najdeme na Vyšehradském hřbitově, stejně jako hrob spoluautora státní vlajky Jaroslava Jareše. O státních symbolech i dalších osobnostech s nimi spjatých informuje uvedená publikace.

PŮJČTE SI

Žijeme lidsky?

Obsáhlá publikace představuje činnost Svazu československého díla. Svaz ve smyslu domova jako posvátného místa s jednoduchou krásou a pohodlnou užitečností modernizoval bydlení a architekturu, ale také užitkové předměty, hračky a grafický design. Jeho členy byli např. Josef Gočár, Pavel Janák, Ladislav Sutnar, Ľudovít Fulla aj. S  působením organizace se pojí např. pražská kolonie na Babě.

PŮJČTE SI

Na jedno

V knize ožívá svět staropražských hostinců, jejich obsluha i návštěvníci. Oním podnikem, kde se hostům přímo stýskalo po sprostém jednání, byl hostinec U Krobiána, hned vedle starobylého malostranského kostelíčka Na Prádle. Podnik ale proslul i svéráznou výmalbou – na návštěvníky ze stěny shlížel majitel se svatozáří okolo hlavy a nápisem: „Obsluha mírná, ceny vzorné“.

PŮJČTE SI

Praha očima Jaroslava Seiferta a Ivana Svatoše

A kdybych ztratil vlastní práh/ a ve tmě bloudil kolem Dómu!/ Co počal bych bez jejích stromů,/ bez jejích dešťů na hradbách?“, píše Jaroslav Seifert ve Věnci sonetů (sb. Praha). Každou báseň uvedeného výběru z jeho „pražských“ veršů doprovázejí jemné ilustrace malíře Ivana Svatoše. „A nestálo to za námahu/ Už ani nevím. Možná. Snad./ Těch mladých lásek! Ale Prahu/ Nepřestával jsem milovat.“ Jaro na Petříně (sb. Praha)

PŮJČTE SI

Mystický koridor

Publikace s černobílými fotografiemi provede čtenáře po mostě, kterému se kdysi říkalo „Kamenný“ nebo „Pražský“. Zastavuje se u jednotlivých soch a sousoší, uvádí postavy světců do historického kontextu, zabývá se ikonografií a zmiňuje i příběhy, v nichž se světci proslavili.

PŮJČTE SI

Atlas pražských autobusů

Publikace dokumentuje vývoj autobusové dopravy v Praze od 60. let do počátku druhého milénia. Na stránkách se setkáme s vozidly městské i zájezdové dopravy. Kromě katalogu vozů najdeme stati o autobusových linkách a garážích.

PŮJČTE SI

Výběr a text Václav Drašnar, Oddělení pragensií.

Mohlo by vás zajímat

Foto v perexu: Repro z knihy Člověk Edvard Beneš. O sportovním působení druhého čsl. prezidenta ve Slávii aj. pojednává kniha Na levém křídle Edvard Beneš.