Vybíráme
24. 1. 2025, superadmin

Jedním z významných mezinárodních programů Městské knihovny v Praze je Pražský rezidenční program pro zahraniční autory, který knihovna organizuje v rámci projektu Praha město literatury UNESCO.

Program vznikl v roce 2015 a v současnosti poskytuje až deset rezidenčních pobytů ročně. Je určen výhradně pro zahraniční autory a nezbytnou podmínkou účasti v programu je alespoň jedna již vydaná kniha. Pro rozhodování poroty, která vybírá autory na rezidenční pobyt, je také podstatné, jaký projekt autoři předkládají. Vždy by se totiž mělo jednat o projekt, který je svým tématem spojen s Prahou.

Výzva na podávání přihlášek je každoročně publikovaná v červnu a pravidelně dochází k navyšování počtu doručených přihlášek. Pro pobyty v roce 2025 se hlásilo 557 autorů z 80 zemí světa, o rok dříve to bylo 512 autorů z 84 zemí.

Devět rezidentů v roce 2025

Během příštího roku přivítáme devět rezidentů z blízka i daleka. O koho půjde?

Elemawusi Agbédjidji je dramatik původem z Toga, nyní však přebývá ve francouzkém Avignonu. Svou uměleckou dráhu začal jako herec ve společnosti Louxor pod vedením Alfy Ramsèse. V letech 2012 – 2016 jako herec ztvárnil role v inscenacích režiséra Davida Bobéeho – zejména Romeo a Julie, Lucrezia Borgia a Paris. Podílel se na založení Ensemble Artistique Fako du Togo, což ho přivedlo k realizaci vlastních režijních projektů. Jeho díla se pravidelně uvádějí v Togu, Beninu, Kamerunu a na festivalech v celém frankofonním světě.

Zsombor Aurél Biró je mladý maďarský spisovatel, scénárista a dramatik. Vystudoval scenáristiku na Vídeňské filmové akademii, nyní se psaní filmových scénářů věnuje profesionálně. Kromě toho publikoval letos svůj první román Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek. Jeho divadelní hry byly uvedeny v maďarské divadelní společnosti TÁP a Divadle Katona József.

Ajda Bračič pochází ze slovinské Lublaně. Její debutová sbírka povídek Leteči ljudje vyšla v roce 2022 a získala několik literárních ocenění, mimo jiné byla kniha nominována na nejlepší literární debut na Slovinsku. Ajda také pracuje jako redaktorka, kurátorka, výzkumnice a architektka. V roce 2021 založila neziskovou organizaci Kajža, která se věnuje podpoře a vzdělávání v oblasti znovuvyužití starých budov.

Kevin P. Gilday je oceňovaný básník a performer z Glasgow. Pracuje ve Skotském Národním divadle, je členem programu BBC Writersroom Scottish Voice a jeden z nejuznávanějších současných skotských básníků. Nedávno byl zařazen na seznam 40 pod 40 Saltire Society, který oslavuje výjimečné skotské kreativní talenty. Kevin přednášel svou poezii po celém světě, od Hollywoodu po East Kilbride, včetně významných festivalů jako Glastonbury, Edinburgh Fringe a rozsáhlých turné po Spojeném království, Evropě, USA a Kanadě. Vydal pět sbírek poezie, jeho nejnovější dílo je Anxiety Music.

Elena Medel vydala několik knih poezie, esejů a beletrie. Její nejnovější dílo, román The Wonders získalo Cenu Franciska Umbrala za knihu roku 2020, také bylo zařazeno do širší nominace na Dublin Literary Award 2023 a přeloženo do patnácti jazyků, včetně češtiny (Zázraky, Host, 2022, přeložila Vendula Pazderová). Byla oceněna XXVI cenou Loewe pro mladé básníky a získala grant Leonardo 2021 od nadace BBVA. Působila také jako rezidenční spisovatelka v Cheuse Center, MALBA a Arvo Pärt Centre. V současnosti žije v Madridu.

Elena Rubashevska je ukrajinská filmová kritička a produkční festivalů, která žije ve Švédsku. Je viceprezidentkou Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) a členkou volebního výboru Zlatých glóbů. Je autorkou knihy o ukrajinském poetickém filmu. Jako produkční spolupracovala s festivaly na Ukrajině, v Bulharsku, Polsku a Švédsku. Její hlavní zájem spočívá v oblasti dokumentárního filmu s výraznou vizuální složkou a v objevování regionální kinematografie, která je na evropském trhu méně zastoupena.

Mexický básník Ángel Vargas je autorem osmi básnických sbírek; jeho nejnovější díla jsou El estómago de las ballenas a dětská kniha El verdadero nombre de los huracanes. V roce 2024 získal Cenu Bellas Artes za poezii v Aguascalientes a Národní cenu za poezii Ramóna Lópeze Velardeho. Mezi jeho další ocenění patří vítězství v Národní literární soutěži Laury Méndez de Cuenca v roce 2021 v kategorii poezie a Národní cena za mladou poezii Elíase Nandina v roce 2019. Byl rezidentem programu PECDA Guerrero, programu Mladí tvůrci FONCA a Nadace pro mexickou literaturu. Letos se stal členem Národního systému uměleckých tvůrců Mexika.

Liza Wieland vydala pět románů, tři sbírky povídek a jednu básnickou sbírku. Její desátá kniha, The Journal of Djuna Malik, vyjde v roce 2026. V současnosti pracuje na románu o třech malířkách žijících v Praze během nacistické okupace. Liza žije ve Spojených státech, ve východní části Severní Karolíny, kde také učí na East Carolina University.

Zen Hae píše poezii, povídky a literární kritiku. Jeho nejnovější knihou je omnibus Rahasia Kesaktian Raja Tua a sbírka esejů Nine Five Four. Je spolueditorem dvousvazkové antologie indonéských povídek The Lontar Anthology of Indonesian Short Stories: Short Fiction from the Twentieth Century a online literárního a uměleckého časopisu Kalam. Dlouhodobě se zabývá osobností Konstantina Biebla, zvláště Bieblovým pobytem na Jávě. Do indonéštiny pomohl přeložit Bieblovu sbírku básní S lodí, jež dováží čaj a kávu.

Během každého z pobytů se vždy uskuteční i několik akcí pro veřejnost, jedná se zpravidla o autorská čtení, ale mohou to být i přednášky, workshopy, scénická čtení i divadelní a filmová představení.

Mohlo by vás zajímat