V nadcházejícím roce se mj. dozvíte, kde roste žabník, plavín nebo voďanka, kde leze krajník s roháčkem a kam se za nimi vydat. Noví průvodci v Oddělení pragensií nabízejí tipy na řadu výletů v okolí Prahy.
Seznámíme se také s jedním velkolepým dílem o pražském ptactvu. Další publikace nám prozradí, kdo postavil monumentální palác Vídeňské bankovní jednoty Na Příkopě a kde v Praze bydlely populární osobnosti.
Tip! Půjčte si všechny novinky z pragensií v katalogu nebo si projděte náš výběr.
Nové knihy v pragensiích
Toulky kolem Prahy
K největšímu keltskému hradišti v Česku, ale třeba i k méně známým historickým a přírodním zajímavostem na okraji Prahy nás zavede uvedený průvodce. Navštívit podle něj budeme moci třeba i modřanské tůně, chaberský románský kostel, Lítožnický rybník nebo póly Prahy.
Kudy kam mezi Berounem a Prahou
Neméně zajímavé a poučné výlety nabízí další průvodce po jihozápadu od Prahy. Navštívit s ním můžete třeba vrch Zlatý kůň, další keltské oppidum u Stradonic nebo pozůstatky tzv. drobné dráhy z Králova Dvora do Berouna a Koněprus.
Památné a významné stromy Prahy 12
Publikace přináší přehled významných stromů na území pražských čtvrtí Modřany, Kamýk, Cholupice a Točná. Renomovaný dendrolog nabízí popisy jednotlivých lip a dubů, v některých případech i okolnosti jejich výsadby.
Pražské ptactvo 1800–2020
Aktualizované a rozšířené dílo Veleslava Wahla, nadějného ornitologa s tragickým osudem, nabízí uvedená reprezentativní publikace. Dozvíme se nejen o ptácích v metropoli, ale i o jejich životním prostředí, cestování a ochraně.
Krajina středověké Prahy
Rozsáhlá odborná publikace o vývoji krajiny a historii osídlení na území hlavního města ve středověku. Autoři se dále soustředili na vývoj venkovského zázemí města. Závěrečná část knihy je věnována dávnému využívání lokálních nerostných zdrojů.
Moderní & lokální
Publikace o vztahu moderního a tradičního v architektuře kolem roku 1900 a vedoucích osobnostech českoněmecké architektury. Za všechny jmenujme alespoň Josefa Zasche a Adolfa Foehra. Knihu provází řada historických fotografií a archivních materiálů.
Dientzenhofer
Břevnovský klášter, dva pražské „mikulášské“ kostely a celou řadu dalších objektů i v regionech, spojuje jméno Dientzenhofer. Uvedená monografie se věnuje otci a synovi, Kryštofovi a Kiliánu Ignáci, a jejich dílu. Invenci slavných architektů demonstruje na deseti vybraných objektech.
Ikonografie Karlova mostu
Publikace se věnuje nejen ikonografii soch na jedné z nejznámějších pražských památek, značná část výkladu je věnována i zadavatelům jednotlivých děl. Významná je pochopitelně obrazová část knihy.
Návštěvy domů slavných
Pokračování úspěšné série o domech a místech, kde žily slavné osobnosti. Např. herci Růžena Šlemrová a Zdeněk Dítě, malíři Ota Janeček a Ludmila Jiřincová nebo režiséři Karel Lamač, Antonín Moskalyk a další.
Výběr a text Václav Drašnar, Oddělení pragensií
Ilustrační foto v perexu: Vrch Hradiště s pozůstatky keltského oppida Závist, User:Miaow Miaow, Public domain, via Wikimedia Commons.