Vybíráme
31. 5. 2024, WEBREDAKTOR

Knihovnickým světem se rozletěla smutná zpráva, že dne 23. 5. 2024 ve svých 91 letech odešel nestor knihovnického oboru PhDr. Ladislav Kurka.

Jeho profesní dráha byla dlouhá léta spojena také s Městskou knihovnou v Praze, kde nejdříve působil jako metodik a následně se věnoval výstavbě a rekonstrukcím knihoven.

Narodil se 5. března 1933 v Kolíně, po maturitě se rozhodl pro studium oboru knihovnictví a čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které ukončil s vyznamenáním v roce 1956. V roce 1967 složil rigorózní zkoušky a v roce 1968 byl promován na doktora filozofie. Svou profesní kariéru započal v roce 1956 jako metodik pro práci s knihou v Ústřední vojenské knihovně, která byla právě reorganizována a stala se součástí Ústředního domu armády. V ní měl na starost rozvoj vojenských osvětových knihoven, odešel z ní v roce 1970 z politických důvodů, aby následně zakotvil v Městské knihovně v Praze.

Zde je jeho jméno spojováno s největší rekonstrukcí v historii knihovny, tedy rekonstrukcí Ústřední knihovny na Mariánském nám., která probíhala v letech 1995 – 1998 a také poboček Smíchov a Opatov. Osobnost doktora Kurky stojí nejen za podobou, ale i samotnou existencí mnoha poboček v síti Městské knihovny v Praze, za všechny jmenujme např. Ruskou (dnes Dům čtení), Lužiny, Opatov, Stodůlky, Bohnice, Ládví, Novodvorská. Na to, jak neúnavně připomínal tehdejším stavitelům města (sídlišť), že knihovna patří k základní občanské vybavenosti, zavzpomínal v rozhovoru s Ditou Lánskou v rámci projektu Knihovna v mém životě a také ještě v loňském roce u příležitosti 40. výročí pobočky Opatov.

Přitahovala ho redakční práce, dlouhá léta působil v redakcích oborových časopisů Čtenář a Bulletin SKIP. Své profesní zkušenosti vtělil do mnoha publikací a odborných článků, za všechny jmenujme např. Architektura knihoven nebo Přestavba služeb a rekonstrukce ústředí Městské knihovny v Praze.

Účastnil se ustavení Svazu knihovníků a informačních pracovníků v letech 1968 až 1970 a následně i jeho obnovení v devadesátých letech. Byl aktivním členem a spoluorganizátorem akcí s tematikou knihoven a architektury, například seminářů Knihovna a architektura. Za jeho celoživotní činnost v oboru mu byla udělena v roce 2005 Medaile Z. V. Tobolky.

Kromě knihoven byly jeho vášní pohlednice, zejména hradů, zámků a tvrzí, které sbíral, třídil a následně vydával jako přehledové publikace.

Připravila: Lenka Hanzlíková, tisková mluvčí.