
Pán na jihočeském Orlíku, císařský vojevůdce a dobrodruh Bedřich Karel ze Schwarzenberku obětoval svůj život romantickým ideálům a boji za zachování historického legitimního práva. Za svého života navštívil řadu míst na evropském, asijském i africkém kontinentě, účastnil se bezpočtu vojenských tažení s habsburskou armádou i jako válečník na volné noze. V roce 1838 se jako dobrovolník zapojil do bojů mezi španělskými liberály, stoupenci královny Marie Cristiny, a konzervativci prosazujícími nástupnictví dona Carlose de Borbón. Během svého tříměsíčního pobytu v Baskicku a Navaře s nadšením objevoval jemu neznámou zemi a její obyvatele a s nemenším zaujetím podporoval vzbouřené karlisty, jejichž heslo „Bůh, vlast a král“ odpovídalo hodnotám, za něž byl tento český šlechtic ochoten položit život.
Dramaturgie cyklu Dialogy s historií, jehož úvodní přednáškou letošního roku je právě tato, je dílem historika doc. Mgr. Pavla Marka, Ph.D., vedoucího Ústavu historických věd Univerzity Pardubice. Pavel Marek je autorem osmi vědeckých monografií a asi stovky studií vydaných v České republice i v zahraničí. Mezi jeho nejvýznamnější publikace se řadí Pernštejnské ženy. Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie (Praha: NLN 2018) a La embajada española en la corte imperial 1558–1641. Figuras de los embajadores y estrategias clientelares (Praha: Karolinum 2013). Přednášel a přednáší na univerzitách v České republice, Itálii, Španělsku a Mexiku.
Simultánně tlumočeno.
Besedy se zúčastní španělská historička Cristina Barreiro Gordillo a specialista na danou tematiku Mgr. Zdeněk Bezecný, Ph.D. Moderovat bude historik doc. Mgr. Pavel Marek, Ph.D.
Mgr. Zdeněk Bezecný, Ph.D. (*1971) se narodil v Českých Budějovicích. Vystudoval magisterský obor učitelství českého jazyka a dějepisu na PF JCU. Titul Ph.D. získal na FF MUNI v Brně v oboru české dějiny. Jako historik se zabývá dějinami 19. a 20. století. Zaměřuje se především na životní styl šlechty v této době. Vydal životopis Sidonie Nádherné z Borutína pod názvem Dáma z rajského ostrova (spoluautor Robert Sak) a knihu Příliš uzavřená společnost o orlické větvi Schwarzenbergů. Připravil edici z díla Bedřicha ze Schwarzenbergu s titulem Poslední lancknecht s obsáhlou životopisnou studií.
V letech 1994 až 2022 učil na Filozofické fakultě Jihočeské univerzitě, kde byl proděkanem pro studium. Od roku 2019 působí jako prorektor pro studijní záležitosti a tvůrčí činnost na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V letech 2010 až 2017 byl poslancem PS PČR a zastával funkce místopředsedy a předsedy výboru pro bezpečnost.
Cristina Barreiro Gordillo je profesorka historie a doktorka žurnalistiky, vedoucí Katedry humanitních studií na Univerzitě CEU-San Pablo v Madridu. Po dvou šestiletých výzkumech, uznaných španělskou národní agenturou ANECA, se zaměřila na témata související se španělskou žurnalistikou 20., 30. a 40. let. Jako profesorka dějin žurnalistiky a soudobých dějin Španělska, publikovala monografie v renomovaných nakladatelstvích, více než desítku knižních kapitol a článků v mezinárodních a španělských akademických časopisech.
V souvislosti s různými výzkumnými projekty realizovala výzkumné pobyty v prestižních národních centrech v oblasti komunikace, historie a žurnalistiky a byla hostující profesorkou na Fakultě Artes Liberales Varšavské univerzity, Katolickém institutu v Toulouse nebo Paříži, na Katolické univerzitě v Lisabonu či Santo Cuore v Miláně.
Vedena záměrem šířit historii i mimo akademickou oblast, pracuje na režii dokumentárních filmů s názvy jako „Hemingway a zahraniční korespondenti ve Španělsku během občanské války“ nebo „Korespondenti ve válce v Rifu“. V rámci snahy o popularizaci dějin vydala také dva úspěšné historické romány, Dcery Isabely II. (Las hijas de Isabel II) z prostředí evropského dvorského světa 19. a první poloviny 20. století a životopisný román Bee. Je velkou znalkyní evropských dynastií, což dokazuje svou knihou Královské chotě (Consortes Reales). Pravidelně přispívá svými články do tisku.



