Film - Na hlavu - Všechno dobře dopadne
Film Pro dospělé
Na hlavu - Všechno dobře dopadne
Kdy 1. 3. 2025 | 16:30

Vstupné 150 Kč

Na hlavu
Všechno dobře dopadne
(All Shall Be Well, Hongkong – Čína 2024, Ray Yeung, české tit., 93 min., od 12 let)

Film velmi naléhavým způsobem ukazuje, jaké příkoří mohou zažívat stejnopohlavní páry v prostředí, jež jim nezaručuje stejná práva, svobody ani důstojnost. Hongkongské drama sleduje příběh ženy, která po úmrtí své dlouholeté partnerky musí nejen čelit vlastnímu zármutku, ale také předsudkům a nepochopení ze strany rodiny i společnosti. Téma lásky, přetrvávající i po smrti, tak dostává v tomto filmu nový rozměr a nabízí divákům silný zážitek, který může podnítit debatu o reálných dopadech marginalizace na život LGBT+ lidí, včetně otázky menšinového stresu a předsudečnosti.

Po projekci proběhne diskuze na téma soužití LGBTQ+ osob a jejich společenského postavení u nás i ve světě s úspěšným manažerem a producentem Janisem Sidovským a právničkou a advokátkou JUDr. Adélou Horákovou, kterou bude moderovat RNDr. Michal Pitoňák, Ph.D.

Janis Sidovský
Janis Sidovský (*1968 v Pardubicích) je český manažer a producent, který se výrazně prosadil ve světě showbyznysu i jako dlouholetý propagátor a tvůrce muzikálových a koncertních projektů. Veřejnou pozornost rovněž upoutal svým osobním životem. Již v roce 2000 se otevřeně přihlásil k neheterosexuální orientaci a odhalil tak svůj dlouholetý vztah se zpěvákem a hercem Pavlem Vítkem. V českém prostředí se tak jejich coming out zařadil mezi první ze známých osobností. V červenci 2006 se pak společně jako pár zařadili k prvním párům, které po zavedení zákona o registrovaném partnerství tuto možnost využily – svazek uzavřeli na hradě Karlštejn za mimořádné mediální pozornosti. Janis Sidovský svou osobní otevřeností přispěl ke zviditelnění života LGBT+ lidí v české populární kultuře. V rámci svého profesního života se Janis Sidovský rovněž angažoval v komunální politice a stal se mimo jiné místostarostou městyse Karlštejn. Jeho osobní i profesní příběh tak ukazuje, jak lze spojit úspěšnou kariéru se snahou o společenskou změnu a pozitivní reprezentaci LGBT+ lidí.

JUDr. Adéla Horáková
Adéla Horáková (*1980 v Ústí nad Labem) je česká právnička a advokátka, která po vystudování obchodního a evropského práva na Masarykově univerzitě a Univerzitě Karlově dlouhodobě působila v mezinárodních advokátních kancelářích. Postupně se vypracovala až do pozice seniorní advokátky a manažerky pro bono a diverzity. V létě 2018 se však rozhodla přejít do neziskového sektoru, aby se mohla intenzivněji věnovat ochraně LGBT+ práv a podpoře diverzity a inkluze v české společnosti. Nejvýrazněji na sebe upozornila jako přední tvář iniciativy Jsme fér, jejímž cílem je prosadit uzákonění manželství pro gay a lesbické páry v České republice. V rámci této iniciativy se Adéla Horáková zasazuje o rovnoprávnost a rozšíření institutu manželství tak, aby nezůstalo vyhrazeno pouze heterosexuálním párům. Navazuje tím i na svou dřívější dobrovolnickou práci pro organizace PROUD či Pride Business Forum, kde se věnovala především právnímu poradenství, advokačním aktivitám a vytváření inkluzivního pracovního prostředí.

RNDr. Michal Pitoňák, Ph.D.
Michal Pitoňák (*1986 v Praze) vede v Národním ústavu duševního zdraví pracovní skupinu zaměřenou na duševní a veřejné zdraví sexuálně a genderově rozmanitých (SGR) lidí a je předsedou a spoluzakladatelem odborného spolku Queer Geography. Od roku 2024 působí jako odborný asistent na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, přičemž je zároveň výzkumně činný na Pedagogické a Přírodovědecké fakultě UK, kde získal doktorát v oboru sociální geografie a regionální rozvoj za vůbec první disertaci z oblasti queer geografie v Česku. Ve svém interdisciplinárním výzkumu se zaměřuje na společenské postavení LGBTQ+ lidí, hetero- a cis-normativitu a menšinový stres; zahraniční praxi nabyl v rámci pobytů na University of Sheffield, Dartmouth College, Stockholmské univerzitě či University of Colorado. Díky publikační a odborné činnosti v několika oblastech svého interdisciplinárního výzkumu obdržel již několik významných ocenění, naposledy národní psychiatrickou cenu.