FESTIVAL NA HLAVU
Umělá inteligence – pomoc pro duševní zdraví, nebo definitivní důvod, proč se zbláznit? Současná vlna zájmu o umělou inteligenci (AI) je způsobena nástroji jako ChatGPT, které může používat a žasnout nad nimi každý. Skutečně užitečné aplikace však teprve přijdou. Pracuje se na nich i v České republice. Setkáme se s dvěma odborníky, kteří jednak zasadí AI do širokého kontextu vývoje společnosti, jednak ukážou vlastní práci a výsledky. Jsou jimi AI výzkumník a konzultant Jan Romportl a psychiatr Jiří Horáček. Diskusi s nimi moderuje Petr Koubský, redaktor Deníku N pro vědu a techniku.
Účinkující:
Petr Koubský Redaktor Deníku N pro vědu a techniku. Napsal a přeložil několik knih o IT, učil na VŠE a FF UK. Pracoval postupně jako programátor, pak v Softwarových novinách, byl šéfredaktorem časopisu Inside, ředitelem iCollege a vydavatelem webového magazínu 067.
Jan Romportl AI konzultant Výzkumu umělé inteligence se věnuje bezmála 20 let jako expert, konzultant, podnikatel i manažer. Obor AI vystudoval, včetně Ph.D., na Západočeské univerzitě v Plzni (2004–2009). Později vedl vyhlášené AI centrum O2, kde působil jako ředitel a Chief Data Scientist 7 let až do roku 2022. Nyní působí jako nezávislý AI konzultant a spoluzakladatel AI startupu.
Profesor psychiatr Jiří Horáček se výzkumně zaměřuje na funkční zobrazení mozku a zabývá se neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek. Pracuje na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze jako přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie a v Národním ústavu duševního zdraví na pozici vedoucího Centra pokročilých studií mozku a vědomí. Je autor nebo spoluautor několika monografií a více než 200 článků v odborných periodikách.