Hodní a zlí mikrobi u Crohnovy choroby (a jiných střevních onemocnění)
Počet nových případů imunopatologických onemocnění v dětské populaci raketově narůstá. Nejinak je tomu i u Crohnovy choroby, která těžkou formou zánětu postihuje celý trávicí trakt a u dětí pak velmi negativně ovlivňuje jak jejich běžný život (průjmovité stolice až v desítkách denně), ale i jejich prospívání. Jasná příčina této závažné nemoci však stále není známa, ač čím dále více studií spojuje její vznik právě se změnami střevního mikrobiomu.
V přednášce se dotkneme toho, co se ví a neví o vztahu mikrobiomu a Crohnovy choroby, jak moc ovlivňuje strava střevní nemoci a zda se výživovým přístupem dá Crohnova choroba léčit. Podíváme se na i na to, jak může léčba změnit střevní mikrobiom Crohnovy choroby a zda se léčbou může mikrobiom přiblížit mikorbiomu zdravých osob.
Přednáší MUDr. Jakub Hurych, Ústav lékařské mikrobiologie 2.LF UK a FN Motol.
MUDr. Jakub Hurych vystudoval 2.Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Nyní je zaměstnán na Ústavu lékařské mikrobiologie 2.LF UK a FN Motol, kde pracuje jako lékař v laboratořích bakteriologie a odborný asistent. V rámci se svého postgraduálího studia se věnuje mikrobiomu u chronických střevních onemocnění (Crohova choroba u dětí a syndrom dráždivého tračníku u dospělých).