Zatímco se složitě snažíme zvládnout pandemickou krizi, další rozměrné problémy klepou na naše dveře. Měnící se klima, úbytek biodiverzity, nedůvěra, rostoucí nerovnosti. Podobně jako koronavirus neberou ohled na hranice států a stávají se existenciálním rizikem bez ohledu na to, zda žijeme v Česku, na jihu Afriky nebo v Austrálii. Předpokladem k jejich řešení je spolupráce napříč kontinenty. Naopak jednou z velkých překážek je nezkrocený svět kybeprostoru, šíření fám a dezinformací. S Michalem Brožou o nástrahách i příležitostech transformace k udržitelnosti.
Michal Broža pracuje v Organizaci spojených národů, vede její informační kancelář pro Česko. Specializuje se na problematiku OSN, komunikace globálních rizik a megatrendů. Nepovažuje se za lokálního patriota ani za světoobčana, ale je přesvědčeným pozemšťanem.
Přednášku připravila v rámci cyklu Zdravý, bezpečný a spravedlivý svět pro všechny Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze.
Jaký bude svět po pandemii? Nevíme, ale jistě trochu jiný než byl doposud. Šetrnost vůči životnímu prostředí a udržitelný rozvoj však stále budou klíčovými pojmy.