Služby
19. 8. 2021, WEBREDAKTOR

Kam v Praze odložit knihy, které už se domů nevejdou? Dejte je do knihobudky! Knihovna v tuto chvíli provozuje tři.

Průzkumy českého čtenářského prostředí ukazují, že většina českých domácností má doma nějakou tu knihu. Čtenářské domácnosti prý kolem 300. Je to dáno tradicí kupování knih, která se zatím u nás drží. Občas tak všichni řešíme, co s přečtenými knihami, které už doma mít nechceme.

Kam s přečtenou knihou? – do knihobudky!

Nejpřístupnější řešení z hlediska času i dostupnosti je tzv. „knihobudka“. Jen v Praze jich je podle portálu Mapy.cz přes dvě desítky. Která je pro vás ta nejbližší? Stačí zadat heslo „knihobudka“ do hledání na Mapy.cz. Odkud se knihobudky vzaly? Myšlenka knihovničky ve veřejném prostoru se objevila asi před deseti lety a přišla z USA. Tam začaly jako houby po dešti růst tzv. „Little Free Libraries“.

V České republice se iniciativa KnihoBudka propojila s trendem rušení telefonních budek, které hledaly nové využití. Z názvu projektu se záhy stalo široce užívané jméno pro pouliční knihovnu. Budka na knihy může mít různou podobu – od klasického dřevěného regálu, přes větší krmítko pro ptáky s dvířky, designový kousek veřejnému prostoru na míru až po zmíněné revitalizované vysloužilé telefonní budky.   

Naše knihovna provozuje tři knihobudky. Jedna je v Praze 15 na rohu ulice Golfová, další je regál Kniha do vlaku na nádraží Praha – Dejvice a nově také provozujeme knižní skříň v ulici Školská ve výloze stejnojmenné pobočky. Přístupná je přímo z ulice v provozní době pobočky

Knihy se nevyhazují

Knihy se určitě nevyhazují. Cesta ke kontejneru na papír by měla být až ta poslední. Naše knihovna přijímá knižní dary, ale pečlivě si vybíráme. Nabízené tituly by měly neměly být starší než tři roky, a neměly by být poškozené či jinak znehodnocené.
Více se dozvíte zde >>>

Nově mohou Pražané knihy odkládat do tří Re-use center. Kde? Ve Vysočanech, Spořilově a Horních Počernicích. Odtud si je budou přebírat pracovníci společnosti Reknihy nabízet je dál v rámci provozu svého antikvariátu. Část peněz z prodeje půjde na účet sociálního projektu Přestupní stanice, který se věnuje lidem bez domova.  

Mohlo by vás zajímat

Co je to Re-use? Stále více lidí hledá alternativy ke konzumnímu stylu života, nebo způsoby, jak se smysluplně zbavit nepotřebných věcí a nakupovat ekologičtěji. Proto v Česku přibývá tzv. re-use center, tedy míst, kde lze odkládat nepotřebné věci a naopak si odnést to, co využijete.